Tarnów. Krew pilnie potrzebna! Z powodu jej braku odwoływane są planowane zabiegi

  • 29.07.2021, 13:47
  • Daria Kurczab
potrzebna-krew.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Problem z brakiem krwi powraca co roku w wakacje, w sezonie urlopowym. W całym kraju prowadzone są akcje, by zachęcić do oddania tego życiodajnego płynu.

- Rokrocznie okres wakacyjny charakteryzuje się spadkiem ilości dawców. Teraz w czasie pandemii weszliśmy w okres wakacyjny już bez jakiś większych zapasów w Centrach, w związku z czym tym bardziej sytuacja jest poważna i alarmująca, dlatego, że ruszyły zabiegi i ta krew jest potrzebna, a my tych dawców mamy niestety około 100 miesięcznie mniej niż w okresie poza wakacyjnym – mówi Bogusława Witek-Zając.

Istnieje ryzyko odwoływania planowanych zabiegów.

- Sytuacja w szpitalu jest zła dlatego, że skończył się okres pandemii, ruszyły bardzo zabiegi, więc potrzeby stały się bardzo duże, jeśli chodzi o krew. Natomiast liczba dawców jest mała w związku, z czym nie możemy zabezpieczyć wszystkich zabiegów w naszym szpitalu – mówi Lucyna Małczyńska.

Warto podkreślić, że średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi.

- Jeśli będzie operowany ktoś z rodziny, żeby się po prostu zainteresowały tym, czy oddać krew, bo ta krew jest potrzebna, żebyśmy nie wstrzymywali zabiegów – mówi Lucyna Małczyńska.

Aktualnie potrzebne są wszystkie grupy krwi.

- Bardzo prosimy, apelujemy do przychodzenia i oddawania krwi w naszej placówce. Codziennie od poniedziałku do piątku od godziny 7:15 do 11: 30 – mówi Bogusława Witek-Zając.

Szczególny apel do osób z grupą krwi 0 Rh -, ponieważ w nagłych przypadkach może być przytoczona każdemu pacjentowi jeszcze przed oznaczeniem grupy krwi.

- Szczegółowe informacje zawarte są na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Można wyszukać w internecie i tam krok po kroku jest opisane, jak przygotować się do oddania krwi i przeanalizować swój stan zdrowotny – mówi Bogusława Witek-Zając.

Pamiętajmy, że krew potrzebna jest każdego dnia, a wielu pacjentów spędzi swoje wakacje w szpitalu, walcząc o zdrowie i życie.

 

 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe