Niedziela 6 lipca przyniosła do Tuchowskiego Sanktuarium prawdziwy potok modlitwy, radości i świadectwa wiary. U stóp Matki Bożej Tuchowskiej zgromadzili się samorządowcy, członkowie stowarzyszeń rodzin katolickich, małżeństwa, kręgi Kościoła Domowego, a także liczne piesze pielgrzymki.
Szczególnym znakiem duchowego poruszenia była promienista pielgrzymka do Tuchowa. Pątnicy przybyli m.in. z: Sądecczyzny, Brzeska, Bochni, Mielca, Limanowej i Jasła – tworząc razem ogromną wspólnotę ludzi wiary, często całymi rodzinami. Szli z modlitwą, śpiewem i intencjami – niejednokrotnie przez dziesiątki kilometrów – by zawierzyć siebie i swoich bliskich Maryi.
Kazania tego dnia niosły mocne i poruszające przesłania. Podczas jednej z Mszy Świętych ks. Jan Bartoszek przypomniał, że:
„Mamy strzec świętości Boga, bronić Jego prawdy – to nasze pierwsze zadanie”.
Ojciec Jacek Dembek CSsR z kolei mówił o wartości rodziny:
„Wśród rzeczy stworzonych przez Boga nie ma rzeczy piękniejszej i ważniejszej jak dobra rodzina”.
W Eucharystii z udziałem licznych pieszych pielgrzymów przewodniczył ks. bp Andrzej Jeż. Podkreślił głód duchowy współczesnego człowieka:
„Ludzie chcą się spotkać z Kapłanem, żeby szukać Boga i ratować swoją duszę”.
Tego dnia swoje słowo skierował także o. Miro Bujdoś CSsR, zachęcając do głębokiej więzi z Maryją:
„Nie bój się wziąć Maryi do siebie, bo wiele grzechów unikniemy przy obecności Maryi”.
Podczas niedzielnego Wieczoru Maryjnego, w pięknej atmosferze modlitwy i skupienia, wystąpiła Sanktuaryjna Schola Liturgiczna. Jej śpiew stał się duchowym dopełnieniem intensywnego dnia pielgrzymkowego, pomagając wiernym jeszcze głębiej zanurzyć się w obecność Maryi i w tajemnicę Jej Syna.
A przed nami kolejne dni pełne spotkań i modlitwy
Wielki Odpust Tuchowski trwa – a przed nami kolejne dni, które zgromadzą nowych pielgrzymów. Już wkrótce do Tuchowa przybędą m.in.: Wojska Obrony Terytorialnej, żołnierze Armii Krajowej, osoby represjonowane, kombatanci, rolnicy, pszczelarze, Koła Gospodyń Wiejskich, młynarze, piekarze, cukiernicy, a także regionalne zespoły folklorystyczne. Nie zabraknie również pielgrzymek Liturgicznej Służby Ołtarza, kobiet i dziewcząt. Z każdym kolejnym dniem to miejsce rozbrzmiewa modlitwą, śpiewem i nadzieją. Bo właśnie tutaj – w cieniu wiekowej bazyliki – Maryja nieustannie wskazuje na Chrystusa i zaprasza do spotkania z Nim.