Kosmiczny pociąg nad Polską? Patrzcie w niebo podczas majówki!

  • 30.04.2021, 10:35
  • Natalia Tryba
bardzo-jasny-przelot-starlink-train-nad-polska.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Jak informuje portal nocneniebo.pl o godzinie 5:44 wystartowała misja Starlink o numerze 25. Na orbicie umieszczono kolejną partię 60 satelitów telekomunikacyjnych firmy SpaceX (Starlink V1.0 L24). Trajektoria przelotów będzie bardzo sprzyjająca dla mieszkańców naszej części Europy. Już od piątku będzie można obserwować na niebie przeloty Kosmicznego Pociągu Elona Muska. Satelity pierwszy raz pojawią się nad Polską w piątek 30 kwietnia o godzinie 3:00 nad ranem. Kolejny przelot o godzinie 4:31 i tak będzie przez kilka kolejnych dni, aż do 5 maja.

Potem satelity znikną na jeden dzień i pojawią się ponownie, ale już w godzinach późno wieczornych między 22:00 a 23:00 

Zapraszam na kanał Nocnego Nieba, omawiam przeloty planowane na 30 kwietnia dla wybranych miast. 

Kosmiczny pociąg - harmonogram przelotów Starlink na piątek 30 kwietnia 2021

Czego szukać na niebie? Jasnego sznura satelitów. Wygląda jak wagoniki pociągu ustawione jeden za drugim. Stąd nazwa kosmiczny pociąg.

Przeloty o godzinie 4:31 mogą być trudne w obserwacji ze względu na to, że niebo o tej porze jest już za jasne. Szansę na obserwację przelotu Starlink Train o tej godzinie ma tylko zachodnia Polska.

Ale to nie wszystko, na polskie niebo wraca również Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Przeloty będą widoczne w godzinach wczesnoporannych, a od połowy maja, także w godzinach wieczornych.

Piękny przelot ISS nad miastem - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Cosmo
Cosmo 08.05.2021, 22:48
Może jednych to fascynuje, ale innych już nie. Obserwujesz sobie Wielką Niedźwiedzicę, a tu... przez 5 min coś ci zakłóca widok i szpeci niebo. Czujesz że Wielki Brat patrzy i słucha i szpieguje z co raz większej ilości latającego kosmicznego złomu. Bombarduje cię falami radiowymi których sobie nie życzysz i nie możesz wyłączyć. To początek updaku cywilizacji

Pozostałe