Region. Zmiany w dowodach osobistych. Będą odciski palców i podpis posiadacza

  • 20.04.2021, 17:10
  • Gabriela Kudła
zmiana-w-dowodach-osobistych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, dotyczącej dowodów osobistych. Do warstwy graficznej dowodu powrócić ma podpis posiadacza dokumentu, natomiast w warstwie elektronicznej zamieszczone mają być odciski palców. Zmiany mają wejść w życie w sierpniu bieżącego roku.

 - Dotyczy to wniosków o wydanie dowodu osobistego, ponieważ nie będzie można już od sierpnia zgłaszać tych wniosków elektronicznie, trzeba będzie osobiście pofatygować się do urzędu, bo nowe dowody będą zwierały nasze linie papilarne i podpis właściciela - mówi Małgorzata Słomka-Narożańska, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UMT

Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dzięki wprowadzonym zmianom zwiększy  się bezpieczeństwo korzystania z nowych dokumentów. 

 - Na pewno tym się kierowali ustawodawcy decydujący o tym nowym dowodzie. Są to przepisy unijne, więc dostosowujemy się do tych ogólnych - dodaje Małgorzata Słomka-Narożańska 

Dowody będą wydawane na 10 lat. Mieszkańcy, którzy posiadają starsze modele, nie będą musieli wymienić dowodów na nowe, aż do czasu upływu terminu ważności. Zwolnione z podpisu i poboru linii papilarnych będą dzieci do dwunastego roku życia. 

 - Nie ma takiego obowiązku, żeby wszyscy wymieniali dowody. Tak jak będą traciły ważność te już wydane dowody i będą też wydawane dowód dla osób, które będą się starały o pierwszy dowód to już a tych nowych warunkach. Pozostałe są ważne tak długo jak mają wpisany okres ważności w dokumencie - dodaje dyrektor 

Dodajmy, że dla osób, które nie będą mogły udać się do urzędu gminy, aby oddać odciski palców,  przewidziana jest możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje mają pojawić się na terenie każdego powiatu. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe