Oszuści internetowi mają sposób na wyczyszczenie kont bankowych. Jak uniknąć utraty środków wyjaśnia tarnowska policja

  • 02.04.2021, 12:40
  • Wioletta Zarębska
oszusci-internetowi-maja-sposob-na-wyczyszczenie-kont-bankowych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tarnowska policja ostrzega przed oszustami, którzy czyhają na nasze pieniądze zgromadzone na koncie bankowym. Tym razem to nie metoda "na wnuczka" czy "na policjanta", ale sposób, który jest spersonalizowany pod osoby młode, robiące zakupy w sieci. Uważać trzeba na SMS-y, w których pojawia się prośba o przelanie drobnej kwoty, która ma umożliwić dokończenie procesu zakupu.

- Pamiętajmy, że robiąc zakupy, klikając, że zapłaciliśmy czy za pośrednictwem kodu BLIK, czy inną formą płatności elektronicznej, tudzież za potwierdzeniem bezpośrednio przy odbiorze, pamiętajmy jaką formę wybraliśmy i jak zapłaciliśmy. A przede wszystkim czy wykonaliśmy taki zakup. Okazuje się, że wielokrotnie przychodzi do nas dziwny SMS, którego się nie spodziewaliśmy o treści, że nasza paczka nie zostanie dostarczona, ponieważ.... - wyjaśnia asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji.

Okazuje się, że często to nie dobra wola sklepów internetowych, ale sposób oszustów na wyczyszczenie naszego konta. Jeśli wejdziemy w interakcję i przelejemy brakującą kwotę, to z banku znikają wszystkie zgromadzone przez nas środki.

- Taki SMS, który do nas przychodzi, najczęściej jest zaopatrzony w link. I tu się zaczyna problem. Jak mądrze do tego podejdziemy, to nic nam nie grozi, natomiast jak będziemy klikać ten link, to zostaniemy przeniesieni do naszej strony banku – łudząco podobnej do strony naszego banku i tutaj wprowadzamy dane: nasz login i hasło – które są tajne i niejawne – wyjaśnia sposób działania oszustów rzecznik tarnowskiej policji.

Te dane kopiowane są na dysk oszusta.

- I zaczyna się problem. Klikając w ten link, przekazujemy te dane. Po chwili otrzymujemy wiadomość, o ile otrzymamy z banku o treści "czy potwierdzamy transakcję w kwocie" do banku np. w Ukrainie, czy w Kanadzie, czy w Niemczech. Jeżeli bank zdąży tę transakcję zatrzymać i te pieniądze nie zostaną wysłane to cały nasz sukces. Natomiast wielu moich znajomych klikając w ten link, przekazując te dane, niestety traci oszczędności, które były na danym koncie, czy to będzie wypłata, czy to będą konta oszczędnościowe, ale mowa o sumach sięgających od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy nawet złotych – dodawał asp. sztab. Paweł Klimek.

Tak wyprowadzone z konta środki bardzo trudno odzyskać. Na razie nie wiadomo, na jak szeroką skalę prowadzone są tego typu oszustwa. Wiadomo jednak, że aby nie paść ich ofiarą, trzeba dokładnie weryfikować swoje zakupy i transakcje wykonywane w sieci.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe