"Nie" dla podwyżki cen za odbiór śmieci. Tarnowscy radni zdecydowali

  • 25.03.2021, 16:21
  • Wioletta Zarębska
nie-dla-podwyzki-cen-za-odbior-smieci-tarnowscy-radni-zdecydowali.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Nie będzie podwyżki za śmieci. Tarnowscy radni po trzygodzinnej dyskusji nie zgodzili się na podniesienie ceny za odbiór odpadów komunalnych z 24 do 29 zł od osoby za posegregowane śmieci. Zdaniem magistratu podwyżka jest konieczna, bo z powodu śmieci w budżecie miasta tylko w tym roku jest pięciomilionowa dziura.

- Aby ten system zbilansować, potrzebujemy zebrać ponad 30,7 miliona złotych w tym roku. Przy stawce 24 zł od osoby, zbierzemy 25 milionów złotych, nawet mniej niespełna 25 milionów złotych, dlatego, że musimy pamiętać o ulgach, które nie są aż tak nieistotne w całym tym systemie – mówił w trakcie sesji Stefan Piotrowski, zastępca dyrektora wydziału infrastruktury miejskiej w Tarnowie.

W trakcie głosowania jeden radny był "za", siedemnastu głosowało "przeciw", siedmiu wstrzymało się od głosu. Na taki obrót sprawy nie wskazywała dyskusja, w trakcie której zdania były mocno podzielone.

- To już jest trochę opera mydlana. Co miesiąc próbujemy podchodzić do tej kwestii, którą niewątpliwie trzeba raz na zawsze rozwiązać i powiedzieć wprost mieszkańcom: to jest ostatnia podwyżka, więcej nie będzie, sprawa śmieci zostanie rozwiązana, w tej kadencji do niej nie będziemy już wracać. To byłoby, moim zdaniem uczciwe i odpowiedzialne w stosunku do mieszkańców – mówił tuż przed dyskusją o podniesieniu cen przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Jakub Kwaśny.

- Jeśli dzisiaj nie uchwalimy ceny 29 złotych od osoby, bo taki jest zapis w uchwale, to za chwilę pewnie ten problem do nas wróci ze zdwojoną siłą, być może ze stawką 32, 33, 34 złote – mówił w trakcie sesji radny Sebastian Stepek z Koalicji Obywatelskiej.

- Podwyższenie opłat nie jest ratunkiem, nie jest rozwiązaniem – sprzeciwiała się radna Anna Krakowska z Prawa i Sprawiedliwości.

- Nie bardzo rozumiem, dlaczego prezydentowi tak zależy na podwyżce -w sumie będzie to oznaczało parę milionów – skoro uważa, że jesteśmy w tak świetnej sytuacji – dziwił się bezpartyjny radny Marek Ciesielczyk.

W trakcie dyskusji padały też porównania do innych samorządów, tych, które mają droższą, ale i tych, które mają tańszą gospodarkę odpadami.

- Ciężkowice, z tego co wiem, dalej 19 złotych, Skrzyszów – 18 złotych, Lisia Góra – również 18 złotych. Chyba nic się tam nie zmieniło. Więc są też ceny niższe i one też z czegoś wynikają. Więc jak najbardziej porównujmy się, szukajmy dobrych przykładów – zachęcał radny Mirosław Biedroń z Prawa i Sprawiedliwości.

Dodajmy, że radni na temat podwyżki opłat za śmieci mieli już dyskutować na poprzedniej sesji. Jednak wtedy ten punkt został zdjęty z porządku obrad.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Robert
Robert 27.03.2021, 15:16
Po pierwsze trzeba pozbyć się szkodników z Rady Miasta pokroju Ciesielczyka. https://progressforpoland.org/… Jeżeli ten artykuł jest prawdziwy to powinien kopać rowy, a nie siedzieć w RM
tarnowianin
tarnowianin 27.03.2021, 07:10
niech Prezydent sprzeda samochod strazy miejskiej ile mozna meczyc ludzi podwyzkami.????? to jest gospodarka ludzie juz maja dosc w tarnowie nic sie nie robi poza rowerami i hulajnogami

Pozostałe