Zabawa/Wał-Ruda. Oni ocalili Londyn, czyli Akcja III Most

  • 27.07.2020, 11:39
  • Wioletta Zarębska
loadingŁaduję odtwarzacz...
Oni ocalili Londyn – to tytuł przewodni wystawy poświęconej Akcji III Most. To wydarzenie rozegrało się na polach Wał-Rudy przed 76 laty. Dzięki bohaterskiej postawie żołnierzy polskiego podziemia udało się poderwać do lotu samolot, którzy przewoził cenne dla aliantów informacje. Ta operacja miała miejsce w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku.

Akcja III Most według planów miała trwać 6 minut, jednak samolot, który wylądował na grząskim gruncie nie mógł z powrotem poderwać się do lotu. Ostatecznie udało się to przy 4 próbie bo 65 minutach. Ostatnim żyjącym uczestnikiem tej operacji jest płk Zdzisław Baszak.

W ramach obchodów rocznicy Akcji III Most odbyło się jeszcze jedno ważne dla lokalnej społeczności wydarzenie. Oficjalnie otwarto namiot spotkań ufundowany przez Województwo Małopolskie, w którym obecnie mieści się wystawa poświęcona operacji III Most.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, później można było zwiedzać wystawę poświęconą operacji III Most. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem w Wał-Rudzie.

 

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe