Internetowe Konto Pacjenta z udogodnieniami dla seniorów

  • 05.12.2019, 11:17
  • Artykuł partnera
Internetowe Konto Pacjenta z udogodnieniami dla seniorów
W Polsce liczba starszych osób, które korzystają z sieci, rośnie z roku na rok. Mogą oni samodzielnie założyć i obsługiwać Internetowe Konto Pacjenta. Natomiast seniorzy, którzy nie są biegli w obsłudze Internetu, mają możliwość poprosić o pomoc bliskich oraz upoważnić ich zarówno do wglądu w swoje dane medyczne, jak i odbioru e-recepty czy e-skierowania. Radzimy, jak skorzystać z tych nowych rozwiązań.

Logując się na bezpłatne Internetowe Konto Pacjenta nie tylko zrealizujemy e-receptę, ale też zyskamy dostęp do swojej historii leczenia, historii wystawionych e-recept czy e-skierowań. Ponadto, w IKP pacjent może upoważnić wybraną osobę do odbioru w jej imieniu e-recept czy wyników badań z określonej placówki. Można też je udostępnić lekarzowi lub farmaceucie, a to duże ułatwienie dla pacjentów.

 

I jak pokazują statystyki mieszkańcy woj. małopolskiego coraz liczniej przekonują się do cyfrowych rozwiązań w ochronie zdrowia. W systemie jest już ponad 3 tys. lekarzy, którzy dotychczas wystawili 2,5 miliona e-recept, a z tych skorzystało ponad 0,5 miliona pacjentów. Wśród nich wiele osób starszych. Coraz więcej seniorów ma bowiem dostęp do Internetu. Polacy w wieku 55+ są dziś znacznie aktywniejsi w sieci, niż byli ich rówieśnicy jeszcze pięć lat temu – wynika z raportu Silver Book 2019, który przeprowadził Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej. Już dziś Internetu używa 45 proc. wszystkich seniorów i 59 proc. w grupie 60-65 lat. Odsetek ten rośnie z roku na rok.

 

Zrób to sam albo poproś o pomoc

 

Aby skorzystać z dobrodziejstw cyfryzacji w ochronie zdrowia wystarczy zalogować się na bezpłatne Internetowe Konto Pacjenta. W tym celu konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. W dużym skrócie to swego rodzaju internetowe potwierdzenie tożsamości każdego użytkownika sieci. Logowanie się za pomocą PZ gwarantuje, że do informacji dotyczących naszego zdrowia nie będą miały dostępu osoby niepowołane.

 

Profil zaufany najprościej jest wygenerować poprzez internetowe konto bankowe. Zdecydowana większość emerytów (94 proc.), posiadających dostęp do sieci deklaruje, że korzysta z bankowości internetowej, a 68 proc. z nich robi to co najmniej raz w tygodniu. Takie wnioski płyną z drugiej edycji raportu „InfoSenior” opracowanego przez Związek Banków Polskich (ZBP) na początku tego roku. Oni nie powinni mieć najmniejszych problemów z zalogowaniem się i korzystaniem z IKP.

 

Natomiast ci, którzy nie posiadają konta w banku, mogą osobiście potwierdzić profili zaufany w jednym z wyznaczonych punktów. Ich listę można znaleźć na stronie pz.gov.pl. Jest ona dość długa, dlatego każdy powinien znaleźć jeden z nich blisko swojego miejsca zamieszkania. A niebawem również w placówce POZ, gdzie będzie można liczyć na pomoc lekarza rodzinnego, czy pielęgniarki.

 

Potrzebne informacje w jednym miejscu

 

Nie tylko użytkownik IKP może mieć wgląd w historię leczenia, ale też jego lekarz rodzinny, przychodnia czy apteka, z której korzysta najczęściej. O tym, komu taka zgoda zostanie udzielona, za każdym razem decyduje pacjent.

 

Przyznanie upoważnień jest dość proste. W tym celu wystarczy zalogować się na IKP, w prawym górnym rogu wejść w „Moje konto”, następnie w zakładkę „Dostęp dla lekarzy i farmaceutów”. Po czym użytkownik konta może wyznaczyć pracownika medycznego (lekarza, lekarza dentystę, farmaceutę, pielęgniarkę, położną, czy felczera), który będzie mieć wgląd do historii leczenia. Z doświadczeń krajów europejskich (które już wcześniej wprowadziły cyfryzację ochrony zdrowia) wynika, że zdecydowana większość pacjentów wystawia stosowne upoważnia swoim lekarzom rodzinnym.

 

- Dostęp lekarza do IKP za zgodą pacjenta pozwoli zobaczyć, jakie leki brał lub bierze, a w przyszłości, kiedy system zostanie rozwinięty, na jakie choroby choruje. To ważne informacje dla każdego lekarza, ponieważ dają pełniejszy obraz stanu zdrowia ale też i potrzeb pacjenta. Dzisiaj najważniejszym zadaniem jest jednak przekonanie pacjenta, żeby zalogował się na IKP. Należy podkreślić, że konto i tak istnieje, ale warto mieć do niego wgląd. Nasza przychodnia nawiązała współpracę z NFZ, 2-3 dni w tygodniu urzędnik pełni tu dyżur, kiedy tłumaczy dlaczego warto i prowadzi pacjenta za rękę w procesie logowania. Wiem, że inne placówki w Tarnowie również chcą skorzystać z pomocy pracowników NFZ. Z pożytkiem dla nas wszystkich - mówi lek. Jarosław Kolendo, ortopeda, traumatolog narządu ruchu, prezes Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

 

Poza pracownikiem medycznym, do wglądu w nasze dane możemy też upoważnić placówkę ochrony zdrowia. Wtedy wszyscy pracownicy, np. wybranej przychodni czy szpitala zyskają dostęp do dokumentacji. Natomiast jeśli zdecydujemy się wydać taką zgodę aptece lub punktowi aptecznemu, to farmaceuci będą mogli śledzić wystawiane recepty. Przy czym proces podłączania się kolejnych placówek medycznych do systemu centralnego wciąż trwa. Dlatego dana przychodnia, apteka lub pracownik medyczny może jeszcze nie mieć dostępu do IKP. Z czasem każdy z nich znajdzie się w systemie.

 

Wgląd nie tylko dla lekarza

 

Uprawnienia do wglądu w dokumentację medyczną można udzielić nie tylko lekarzowi, ale każdej wybranej przez nas osobie. Procedura i w tym przypadku jest dość prosta. Wystarczy wejść w zakładkę „Pełnomocnictwa” oraz “Dodaj pełnomocnika”, gdzie wpisujemy nazwisko i PESEL osoby, której udzielany upoważnienia. I od tego momentu będzie mogła je zobaczyć na swoim IKP. Innym rozwiązaniem jest udzielenie zgody do uzyskania od placówek medycznych informacji o stanie naszego zdrowia oraz dostępu do dokumentacji medycznej.

 

Warto jednak wziąć po uwagę, że powinno ono służyć przede wszystkim wspieraniu pacjenta, co ma znaczenie szczególnie w przypadku osób starszych. Dlatego najlepiej udzielić je komuś, kto pozostaje w bliskim kontakcie: synowi, córce albo wnukowi, który za pomocą IKP sprawdzi np. czy działek wykupił przypisane leki. Może też w każdej chwili przypomnieć, w jakich dawkach ma je przyjmować. W przyszłości pełnomocnik otrzyma informację o terminach badań lekarskich, ponieważ na IKP będą widoczne nie tylko recepty, ale i skierowania. W dobrym tonie byłoby jednak wcześniejsze uzgodnienie, czy dana osoba chce pełnić rolę pełnomocnika.

 

Trzeba też pamiętać, że udzielenie owych upoważnień, nie jest dane raz na zawsze. Taką zgodę można w dowolnym momencie cofnąć oraz wyznaczyć inną osobę, np. w przypadku zmiany lekarza rodzinnego. Tu decyduje użytkownik konta.


Dlaczego warto korzystać z IKP:

- odbierzesz i zrealizujesz e-recepty: od lekarza — nawet bez konieczności wizyty, jeśli potrzebujesz dalszego leczenia;  
- od pielęgniarki lub położnej — zarówno po wizycie, jak i po konsultacji telemedycznej (na odległość),
- wykupisz każdy lek z e-recepty w dowolnej aptece bez utraty refundacji, 
- sprawdzisz i pobierzesz otrzymane e-skierowania’
- otrzymasz powiadomienia o wystawionych e-receptach i kody do ich realizacji — mailem lub SMS-em,
- sprawdzisz historię swoich wizyt lekarskich, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia 
- w każdej chwili sprawdzisz zaleconą dawkę leków, 
- zyskasz dostęp do informacji o programach profilaktycznych
- zyskasz dostęp do listy uzdrowisk, opisu ich usług oraz informacji o cenach  i wolnych terminach

 

 

Dzięki IKP możesz nadać wybranej osobie dostęp do danych medycznych:

https://www.youtube.com/watch?v=PHsFsXWhHlc

 

Sprawdź jak otrzymać e-receptę sms-em lub e-mailem:

https://www.youtube.com/watch?v=6Vln9eDv5gs

 

 

https://delivery.clickonometrics.pl/campaign=25969/view/311966/count.gif?pc=13147384&rd=_RAND_

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe