Mieszkańcy regionu tarnowskiego zapłacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków

  • 24.05.2022, 16:04
  • Gabriela Kudła
mieszkancy-zaplaca-wiecej-za-wode.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od 1 czerwca woda w Tarnowie będzie droższa. Za metr sześcienny wody i ścieków mieszkańcy zapłacą o 40 groszy więcej niż do tej pory. Nie będzie to jednak ostateczna podwyżka, bowiem obecna taryfa, która została w ubiegłym roku przyjęta przez Tarnowskie Wodociągi i zaakceptowana przez Wody Polskie przewiduje podwyżki w kolejnych latach.

 - Taryfa obowiązuje od ubiegłego roku, od 1 czerwca. W związku, z czym kończy się pierwszy rok taryfowy z ceną 10 złotych 11 groszy - 31 maja tego roku. Od 1 czerwca wchodzi nowa taryfa i trwa do czerwca przyszłego roku. Spodziewamy się, że w związku z bardzo dużymi zmianami cen, będziemy wnioskowali o skrócenie terminu obowiązywania taryf i wystąpimy z nowym wnioskiem, ale nie wiemy, jaka będzie odpowiedź na to regulatora, tym regulatorem jest dyrektor RZGW w Krakowie - mówił Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów. 

Prezes tarnowskich wodociągów wyjaśnia, że podwyżki za wodę i ścieki były kalkulowane według kosztów funkcjonowania spółki w czasie, kiedy inflacja nie była na tak dużym poziomie.  

 -  Rok temu, zupełnie nie wiedzieliśmy, że będą takie zmiany cen przede wszystkim nośników energii. Wszystkie usługi, wszystkie praktycznie płace wzrosły znacznie więcej niż inflacja i mamy problemy z tym, żeby zmieścić się w kosztach przy przychodach takich, które dzisiaj mamy, a niestety i tu musimy z bólem powiedzieć to, że w Tarnowie i okolicach mamy spadek ilości sprzedawanej wody, więc albo jest nas mniej, albo po prostu mniej zużywamy wody, co jest też pozytywne, bo oszczędzamy, ale z punktu widzenia przedsiębiorstwa negatywne, bo są mniejsze przychody - dodał Tadeusz Rzepecki.

Obecnie za wodę i ścieki brutto w Tarnowie mieszkańcy płacą 10 złotych 11 groszy.

 - Trzeba przyznać, że tak patrząc ekonomicznie, to jest to obniżka, dlatego, że mamy inflację 12-15% i w najbliższym miesiącu prawdopodobnie wzrośnie natomiast zmiana cen do roku jeżeli chodzi o wodę i ścieki to jest rząd 3,9%, czyli de facto realnie jest to obniżka cen - tłumaczył prezes Tarnowskich Wodociągów. 

Nowe stawki będą dotyczyć nie tylko mieszkańców Tarnowa, ale też gmin, którym tarnowskie wodociągi dostarczają wodę i odbierają ścieki. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe