Podwyżka mandatów, zaostrzenie kar, punkty karne po nowemu. Kierowców czekają duże zmiany

  • 30.12.2021, 15:24
  • Gabriela Kudła
zmiany-w-prawie-drogowym.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wsparcie najbliższych ofiar wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach, w szczególności poprzez walkę z przestępstwami drogowymi to główne cele nowelizacji ustawy przyjętej przez Radę Ministrów. Nowe zasady mają obowiązywać już od 1 stycznia, dlatego początkiem roku dla wielu kierowców spotkanie z policją lub pierwszy mandat z fotoradaru może okazać się dużym zdziwieniem.

 - Najbradziej ciężkie, takie najbardziej drastyczne wykroczenia popełniane przez kierujących będą o wiele bardziej surowiej karane, mam tu na myśli takie wykroczenia jak np. przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h tutaj mandat karny będzie wynosił minimum 800 zł - tłumaczył ppor. Tomasz Marek, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. 

Nowy taryfikator mandatów obejmie również nieprawidłowe zachowania kierowców względem pieszych. 

 - Na przykład, nieustąpienie pierwszeństwa w każdej możliwej sytuacji, wyprzedanie na miejscu dla pieszych, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, jazda wzdłuż po chodniku czy nieustąpienie miejsca osoby niepełnosprawnej lub użyjącej specjalnego oznakowania, tutaj mandat karny będzie wynosił co najmniej 1500 zł - dodał ppor. Tomasz Marek.


Zmienić ma się również zasada postępowania z kierowcami, którzy popełnili wykroczenie polegające na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

 - Taka klasyczna kolizja drogowa, gdzie nie będziemy mieć ofiar, gdzie nie będziemy mieć osób rannych będzie na starych zasadach, natomiast zmieni się wysokość grzywny jeśli chodzi o spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa, w którym co najmniej jedna osoba odniesie obrażenia ciała, których następstwem nie będzie roztwór zdrowia trwający dłużej niż 7 dni mandat karny będzie wynosił minimum 500 zł - podkreślał ppor. Tomasz Marek


Będą także nowe zasady traktowania kierowców, którzy poruszają się pojazdem mechanicznym bez uprawnień.  

 

 - Tutaj grzywna z 500 zł wzrasta do 1500 zł, z tym że tu jest taka ciekawostka, że policjant nie będzie mógł za to wykroczenie wyłożyć mandatu karnego na miejscu, będzie to mógł zrobić sąd, gdyż przy takim wykroczeniu zachodzi obligatoryjność zakazu prowadzenia pojazdów - wyjaśnił ppor. Tomasz Marek.

 

Dodajmy, że od 17 września 2022 za jedno wykroczenie kierowca będzie mógł otrzymać jednorazowo 15 punktów karnych. Dotychczas było to 10.

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe