Szczucin. Powiatowe Obchody 82. Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych

  • 12.09.2021, 16:43
  • Gabriela Kudła
powiatowe-obchody-82-rocznicy-wydarzen-wrzesniowych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Powiat dąbrowski pamięta o swoich bohaterach. W Szczucinie miały miejsce uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wydarzeń wrześniowych. To właśnie 12 września 1939 roku żołnierze wermachtu spalili szkołę, w której przebywali polscy żołnierze i ludność cywilna. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta na ołtarzu polowym przy kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod Kwaterę Pamięci Narodowej, gdzie odbyła się część oficjalna.

 - W przemarszu asyście naszej orkiestry pocztów sztandarowych, delegacji społecznych, politycznych oraz zakładów pracy z wiązankami kwiatów, całość obchodów odbyła się pod kwaterą pamięci narodowej w Szczucinie, kwatery która w tym roku uzyskała nową nawierzchnię podłoża aby godnie pamiętać o tym miejscu, gdzie rozlała się krew naszych mieszkańców - mówi Tomasz Bełzowski, zastępca burmistrza Szczucina. 

 -  Znajdowało się tu 40 żołnierzy, około 30 proszę państwa przypadkowych mieszkańców którzy zostali tutaj zaaresztowani przez Niemców. Jeszcze proszę państwa chciałem jeszcze wspomnieć, że tu na przeciwko jest dom parafialny i wszystko wskazuje że tu w tym domu parafialnym było też 25 bardziej ciężko rannych żołnierzy i nie mamy wiedzy co się z nimi stało, najprawdopodobniej spotkał ich ten sam los co żołnierzy w szkole -  mówi Krzysztof Bryk, wicestarosta powiatu dąbrowskiego. 

Do zebranych podczas uroczystości mieszkańców zwrócili się organizatorzy, którzy w swoim wystąpieniu podkreślali, że dzisiejsze obchody upamiętniające tamten czas są ważną lekcją historii dla najmłodszych oraz czasem na refleksję. 
 

 - Trzeba pamiętać o historii naród który nie ma historii nie ma przyszłości i jesteśmy tego świadomi jako władze powiatu i władze gminy i szkoły, kultywujemy tą pamięć  o tej wielkiej tragedii która się tu wydarzyła - dodaje Krzysztof Bryk.

W uroczystościach uczestniczył także Wicewojewoda Małopolski, Ryszard Pagacz.

 - Wyrosło już kilka pokoleń które wojny nie pamiętają odchodzą na wieczną warte ci którzy brali w niej udział dlatego przypominanie historii wszystkich tych tragicznych dla nas Polaków okoliczności, cofanie się armii Kraków, jak należało powiedzieć tutaj przed chwilą, więc to wszystko dla nas powinno być nauką i historia uczy tego że jest nauczycielką życia i powinniśmy wyciągać z tego wnioski żeby się nigdy podobne rzeczy nie wydarzyły, mamy pokój dzięki Bogu jesteśmy wolnym krajem, niepodległym - mówi II wicewojewoda Małopolski. 

Przypomnijmy, że obchody pod Kwaterą Pamięci Narodowej w Szczucinie w sposób uroczysty obchodzone są od 13 lat. Tradycję obchodów Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych zapoczątkował burmistrz Szczucina Jan Sipior. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe