Tarnowski Pasaż Odkryć. W kamienicy przy Rynku 4 zakończono prace modernizacyjne

  • 29.07.2021, 12:23
  • Daria Kurczab
kamienicag.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Kamienica przy Rynku 4 to jeden z najstarszych budynków w mieście. Właśnie dobiegły końca prace remontowe i modernizacyjne. W Pasażu Odkryć znajdują się odrestaurowane pomieszczenia, w których umieszczone będą eksponaty, dzięki którym odwiedzający będą mogli poznać tajniki technologii.

- Żeby Centrum mogło być oddane w pełni do użytku, potrzebne jest wyposażenie, potrzebna jest ścieżka edukacyjna, o której powiemy za chwileczkę dokładniej. Nie można było przyspieszyć tych zamówień, tego wyposażenia edukacyjnego i prezentacyjnego, ponieważ nie do końca wiedzieliśmy, jakie tempo prac konserwatorskich będzie prowadzone. To były prace bardzo zaawansowane i bardzo mozolne pod pełnym nadzorem konserwatorskim – mówi Roman Ciepiela.

Wybór eksponatów został skrupulatnie przeanalizowany, oraz skonsultowany z konserwatorem zabytków.

- Tak jak państwo zauważyli w filmie, pojawiły się główne obiekty, które są bardzo spójne ze sobą. To, co tam się zadziało w materiałach, w formie w kształcie spełnia wymogi konserwatorskie, bo o tym rozmawialiśmy z konserwatorem. Rozmawialiśmy też z zespołem, który stworzyliśmy bardzo szybko, który ma doświadczenia właśnie z Warszawskiego Kopernika, Krakowskiego Cogiteonu. Objechaliśmy prawdę mówiąc, wszystkie większe centra naukowe – mówi Agnieszka Kawa.

W Tarnowskim Parku Doświadczeń odwiedzający będą mogli korzystać z kilkudziesięciu instalacji przybliżających w nieskomplikowany sposób współczesną naukę.

- Chcemy pokazać odwiedzającym dzieciom z miasta, ale nie tylko, że Tarnów to pokazywać, zawsze jest i był nowoczesny i to miejsce ma inicjować i pozwalać wzmacniać, wspierać tę nowoczesność w przyszłości — mówi Szymon Pitek.

Całkowity koszt remontu i modernizacji kamienicy przy Rynku 4 wyniósł 9 mln 542 tys. zł, w tym roboty konserwatorskie przy polichromiach kosztowały blisko 1,5 mln zł. Planowany koszt wyposażenia Pasażu Odkryć to ok. 5 mln zł. Na inwestycję miasto dostało ponad 4,5 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe