Odnowione w ramach konkursu zalipiańskie chaty zachwycają turystów

  • 18.06.2021, 12:46
  • Natalia Tryba
zalipie-malowana-chata.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Początkiem czerwca odbyła się 58. edycja konkursu „Malowana Chata”. To już tradycja, że ponad stu artystów ozdabia swoje domy starając się, by z roku na rok były piękniejsze. W ramach tegorocznej edycji malowano domy, studnie, stodoły, ale także najważniejsze miejsca w Zalipiu.

- Co roku, od ponad 58 lat mamy tutaj  konkurs „Malowana Chata”. Zawsze jest to pierwsza niedziela po Bożym Ciele. Od kilku lat w konkursie bierze udział około stu osób. Głównie są to kobiety, dzieci. W tym roku mieliśmy nawet 3-latki, które samodzielnie próbowały coś malować. Jest to prestiżowe wydarzenie dla nas. Co roku mieszkańcy przemalowują stare malowidła lub odświeżają, bo pod wpływem słońca blakną kolory.

W związku z tym, że Malowana Chata to konkurs - prace oceniane są przez etnografów, historyków sztuki, artystów i dziennikarzy, którzy wielokrotnie mają naprawdę trudne zadanie.

- Są to kwiaty z wyobraźni. Każda zagroda jest podobna, ale jednak jest inaczej malowana, bo każdy ma swoją wyobraźnię, za każdym razem wpływa na to nastrój, emocje, że ten malunek wychodzi inaczej.
- Jest dużo świeżego malowania. Co roku przed Wielkanocą, a właściwie jest Wielkanocy po Boże Ciało jest przygotowywanie. Zdrapuje się stare malowanie i przygotowuje się coś nowego. Co prawda nie wszystkie elementy są co roku na nowo malowane, ponieważ co jest jeszcze ładniejsze to zostawiamy, ale bardzo dużo przygotowujemy nowych, malowanych rzeczy i co roku pracujemy z sercem. 

  Czas malowania zależy od tego ile malarki mają przestrzeni do zagospodarowania. Wzory są wytworem wyobraźni. Wnuczka Felicji Curyłowej podkreślała, że najważniejsze jest podtrzymywanie tradycji.

- U nas jest to 5 pokolenie, które właśnie tradycję utrzymuje. O to dbamy, więc chcemy zawsze jak najlepiej wypadać, zarówno na konkursie jak i poza nim. 

Starania zostały docenione, bo Wanda Racia zdobyła w tegorocznej edycji pierwsze miejsce, jej córka i wnuczka też. 

-  Teraz zrobiłam też na czarnym białego, ponieważ jest to pierwsze malowanie, to weszłam w tę tradycję. Budynek giospodarczy jest w brązie wymalowany przez córkę, tył stodoły także.  Córka malowały na czarnym tle białe kwiaty. U mnie jest też bardzo dużo kolorowego. 

Spacerujący po Zalipiu turyści nie tylko chętnie fotografowali kolorowe kwiaty, ale również dzielili się swoimi spostrzeżeniami. 

Dodajmy, że w tegorocznej edycji konkursu wzięli udział ludowi artyści z 12 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego. Organizatorzy liczą na to, że w przyszłym roku konkursowi będzie towarzyszył „Zalipiański festyn”, którego w tym roku zabrakło ze względu na trwającą pandemię. 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe