Skrzyszów ma szkołę wzorcową. Właśnie podpisano umowę z województwem małopolskim

  • 14.06.2021, 16:40
  • Wioletta Zarębska
skrzyszow-ma-szkole-wzorcowa-wlasnie-podpisano-umowe-z-wojewodztwem-malopolskim.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To już oficjalne! Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie została placówką modelową. Oznacza to, że kształcenie dzieci w tej szkole będzie ukierunkowane na zdobywanie kompetencji przyszłości oraz wiedzy z zakresu programowania. Ponadto placówka zostanie wyposażona w potrzebne do tego narzędzia i programy oraz zyska wsparcie merytoryczne. Właśnie podpisano umowę, która pozwoli na realizację tych zadań.

- Co nam to da? Przede wszystkim to zmiana w sposobie nauczania – to nie będzie radykalna zmiana, rewolucja – to będą wprowadzane dodatkowe elementy, które już też żeśmy do tej pory w szkole mieli wprowadzone i które żeśmy w czasie lekcji realizowali. Dodatkowa jest bardzo ważna rzecz. To jest to wsparcie finansowe, 90 tysięcy złotych na zakup pomocy dydaktycznych – wyjaśniała Robert Wadycki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie.

Jak się okazuje szkoła w Skrzyszowie to jedna z najlepszych placówek w Małopolsce. Spośród wszystkich zgłoszonych do projektu szkół, skrzyszowska podstawówka znalazła się na 3 miejscu w trakcie oceny prowadzonych działań.

- Ogromne wyróżnienie, bardzo się z tego cieszymy, ponieważ automatyka, robotyka, programowanie są zdecydowanie teraz na topie i chcemy uczyć, zaszczepiać to już u najmłodszych i dawać im w przyszłości większe szanse – dodawał wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior.

Stworzenie szkół modelowych to efekt pandemii COVID-19, ale też dążenie do dostosowania kształcenia do obecnych potrzeb gospodarki. Nad projektem ma czuwać Małopolskie Laboratorium Edukacji Cyfrowej HUMINE.

- W tych szkołach planujemy dokonać transformacji cyfrowej. Przez ostatnie wiele miesięcy w szkołach odbywało się nauczanie zdalne. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie nabyli pewnie umiejętności z zakresu obsługi narzędzi cyfrowych. Też nabyli odpowiednie kompetencje, umiejętności. Nie chcielibyśmy jako Zarząd Województwa Małopolskiego, jako samorząd, stracić tego doświadczenia – wyjaśniała Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Wybranie Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie na placówkę modelową zachęca gminę do dalszych działań mających na celu podnoszenie poziomu edukacji w miejscowych szkołach.

- To jest dopiero początek. My chcemy dalej się rozwijać. Jeżeli będzie taka potrzeba, będę też prosił radę gminy, żeby dodatkowe środki skierować i już nie tylko z jednej szkoły, ale w całej gminie dokształcać dzieci i młodzież – deklarował Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.

Dodajmy, że na terenie województwa małopolskiego wyłoniono 22 szkoły, które staną się wzorcowymi. Projekt trwać ma dwa lata. W trakcie podpisania umowy w Skrzyszowie Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego podkreślała, że w przyszłości samorząd wojewódzki zamierza zwiększyć liczbę szkół modelowych.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe