Grupa Azoty pierwszą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku tworzyw w 100 % biodegradowalnych

  • 11.05.2021, 16:44
  • Wioletta Zarębska
untitledgrupa-azoty-pierwsza-firma-w-europie-srodkowo-wschodniej-na-rynku-tworzyw-w-100-proc-biodegradowalnych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Grupa Azoty będzie wytwarzać skrobię termoplastyczną. To substancja, z której m.in. będą produkowane w 100 % biodegradowalne opakowania. Produkcja tego polimeru jest możliwa dzięki właśnie uruchomionej linii pilotażowo-produkcyjnej, która rocznie będzie mogła wytwarzać około 300 ton tego materiału.

- W Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej nie są obecni producenci tego typu tworzyw. Grupa Azoty wypełni niesie rynkową w oparciu o naszą autorską technologię. Technologię, która została wypracowana właśnie tutaj w Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty – mówił prezes zarządu Grupy Azoty, Tomasz Hinc.

W Centrum Badawczo-Rozwojowym Grupy Azoty podpisano też umowę o współpracy z firmą Polska Grupa Opakowaniowa Opakomet S.A. oraz Instytutem Badawczym Leśnictwa, a także list intencyjny z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasami Państwowymi. Podpisanie dokumentów nastąpiło 11 maja.

- Jeszcze kilka lat temu ekologiczne opakowania plastikowe, czy w ogóle plastiki to było coś, co było sobie ciężko wyobrazić. My w tej chwili już produkujemy opakowania ekologiczne – mówił prezes Polskiej Grupy Opakowaniowej Opakomet S.A., Piotr Stachowicz.

- Wyzwania dzisiejszego dnia, jakie stoją także przed lasami w Polsce są olbrzymie. To są rzeczy, które nawet trudno sobie wyobrazić – zmiany klimatu, ale także zmiana świadomości społecznej jeżeli chodzi o funkcjonowanie lasów – to wszystko sprawia, że my musimy wychodzić naprzeciwko tym wyzwaniom i promować produkty, które w odbiorze społecznym będą postrzegane jako bezpieczne – dodawał prof. Jacek Hiszpański, dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa.

- Jest to produkt wysoce innowacyjny, w pełni biodegradowalny i jednocześnie przyjazny środowisku. Dostrzegamy bardzo duży potencjał w wykorzystaniu biodegradowalnych produktów oferowanych przez Grupę Azoty S.A. W bieżącej działalności lasów – zaznaczał Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora ds. Finansowych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych.

Nowa linia produkcyjna to też odpowiedź Grupy Azoty na unijną dyrektywę, której celem jest zmniejszenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe