Magistrat zamroził fundusze na realizację projektów z Budżetu Obywatelskiego 2021. Interweniowali radni

  • 23.04.2021, 16:43
  • Gabriela Kudła
zamrozono-fundusze-na-realizacje-projektow-bo-2021.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Zwycięskie projekty z ostatniej edycji budżetu obywatelskiego będą musiały poczekać na realizację, na ten moment nie wiadomo jeszcze ile. Władze Tarnowa zdecydowały zamrozić przeznaczone na nie fundusze ze względu na pandemie. Radni zwrócili się z apelem do prezydenta, aby nie blokować pieniędzy na projekty, ich zdaniem może to zniechęcić mieszkańców do angażowania się w przyszłości.

 - Mam nadzieje, że pan prezydent stopniowo będzie te inwestycje odmrażał, bo to zły sygnał dla mieszkańców, że te priorytety, które oni wybrali w głosowaniu, są nie priorytetami, tylko inwestycjami drugiej kategorii, to nie powinno mieć miejsca.  Powinno być sukcesywnie realizowane, skoro mieszkańcy zdecydowali w budżecie obywatelskim, to moje zdanie jest takie, że powinniśmy te projekty realizować - mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie.

 -  Takie zamrażanie to podcinanie skrzydeł ostatnim społecznikom, którzy w Tarnowie jeszcze działają, jeszcze im się chce i to mówię zarówno o tych, co tworzyli, głosowali na projekty do budżetu obywatelskiego, ale również o radach osiedlowych, które już w tamtym roku zostały pozbawione 75% środków. Niewiele mogły zrobić. W tym roku obawiają się też, że niewiele zrobią, a to nie jest droga do budowania społeczeństwa obywatelskiego, tylko to jest zaprzeczenie jakimkolwiek ideą tworzenia miasta dla mieszkańców - mówi Mirosław Biedroń, radny Rady Miejskiej w Tarnowie.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę w sprawie apelu do prezydenta w spawie finansowania Budżetu Obywatelskiego. 

- Mam nadzieję, że ta siła, tą, którą pokazaliśmy siła radnych, spowoduje, że prezydent jeszcze raz popatrzy na to, czy rzeczywiście warto tutaj szukać oszczędności i warto decydować tak naprawdę o tym, że społecznicy w Tarnowie powiedzą, "tu nie warto już cokolwiek, robić nie ma sensu, w Tarnowie nie da się" - dodaje Mirosław Biedroń

Przypomnijmy, że tarnowianie na projekty z budżetu obywatelskiego na rok 2021 mogli głosować w grudniu ubiegłego roku. W  sumie oddanych zostało 4395 głosów. 

 - Największym zainteresowaniem cieszyły się Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej. Pozostałe projekty przyjęte do realizacji, to przede wszystkim budowa boiska przy Szkole Podstawowej nr 14, bezpieczny plac zabaw w Mościcach czy Strefa Rozwoju Aktywności Terlikówka etap II. W tym roku na realizację projektów wybranych realizacji miasto przeznaczy 4 miliony 266 tysięcy złotych - mówi Lucyna Bielatowicz, dyrektor wydziału Komunikacji Społecznej UMT 

Zdaniem Jakuba Słowika z Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioralnych, seniorzy potrzebują kontaktu i socjalizacji, a centra to nie tylko miejsca spotkań, ale także warsztaty i rozwijanie swoich pasji. 

- Czekamy, czekamy, wiadomo, że jest teraz czas epidemii, więc teraz nie ma mowy o spotykaniu się. Mamy nadzieje, że po tym czasie epidemii seniory będą mogli wrócić do centrów, że to zamrożenie tych pieniędzy jest zamrożeniem czasowym i podlega jakiemuś odmrożeniu - mówi Jakub Słowik z Międzyosiedlowych Centrów Aktywności Senioranlnej 

Dodajmy, że zwycięskie projekty z tegorocznej edycji powinny zostać zrealizowane w 2021 roku. Jednocześnie część projektów z budżetu obywatelskiego z roku 2020 wciąż nie zostało wykonanych. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe