Święcenie pokarmów na zewnątrz kościoła i limit wiernych. Są wytyczne biskupa tarnowskiego na Wielkanoc 2021

  • 30.03.2021, 17:41
  • Natalia Tryba
swieta2k21.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W związku z trwającą pandemią i ograniczeniami, które z niej wynikają, biskup tarnowski apeluje do wiernych o respektowanie obostrzeń. Wydano także dodatkowe wskazania, które obowiązują w Wielkim Tygodniu.

- Ksiądz biskup przypomina, o wydanej już parę miesięcy wcześniej, dyspensie ogólnej od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane (z dn. 16.10.2020), która nadal obowiązuje.  To właśnie ze względu na to, że nie wszyscy będą mogli fizycznie wziąć udział w nabożeństwach - mówi rzecznik biskupa.

Konieczne jest zachowywanie limitów obostrzeń. 

- A to będzie wiązało się z tym, że ci, którzy zdecydują się pójść na celebry w ciągu Wielkiego Tygodnia - będą musieli czasami zostać na zewnątrz kościoła. W kościołach może przebywać tylko określona liczba osób, zgodnie z  tymi normami, które obowiązują. Pozostali, którzy przyjdą do kościoła i nie zmieszczą się do środka - będa musieli zostać na zewnątrz - wyjaśnia ks. Ryszard Nowak.

 W związku z limitami biskup tarnowski proponuje, by w ciągu dnia, korzystać z możliwości prywatnego nawiedzania kościoła. 

- To będzie czas na indywidualną modlitwę i na korzystanie ze spowiedzi, bo przez cały tydzień będą w konfesjonałach dyżury kapłanów. Więc żeby rozłożyć - i w czasie i nie powodować dużego skupiska ludzi, ta forma prywatnego odwiedzania kościoła - będzie wskazana - dodaje rzecznik.

Największym wyzwaniem logistycznym będzie sobota i tradycyjne święcenie pokarmów.

- Tę tradycję staramy się podtrzymać i zachować, ale z takim generalnym wskazaniem biskupa, by święcenia odbywały się na zewnątrz kościoła, albo w innym, wskazanym miejscu - tzn. takim,  w którym będzie można zachować dystans społeczny, bezpieczną odległość - mówi ks. Nowak. 

Czas Świąt Wielkiej Nocy jest najważniejszym dla chrześcijan. Trudno zatem pogodzić się z ograniczeniami w świątyniach, ale w tym przypadku najistotniejsze będzie zrozumienie obostrzeń i ich przestrzeganie. 

- Triduum Sacrum, myślę, że warto odbyć w reżimie sanitarnym a święta - niestety tylko w ścisłym gronie.
- W najbliższym gronie rodzinnym.
- Zostajemy zamknięci w domach, więc rodzinnie - w domu. Bez niepotrzebnych wycieczek
. - mówią wierni.

 Wszystkie wytyczne, dotyczące nabożeństw, znajdują się na stronach internetowych poszczególnych parafii. Biskup zachęca także do korzystania z transmisji on-line, by święta były czasem dobra duchowego połączonego ze zdrowiem fizycznym.   

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe