Tarnów powinien zerwać współpracę z ukraińskim Tarnopolem? Poszło o dowódcę rzezi wołyńskiej

  • 17.03.2021, 16:10
  • Wioletta Zarębska
tarnow-powinien-zerwac-wspolprace-z-ukrainskim-tarnopolem.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tarnopol - ukraińskie miasto partnerskie Tarnowa nazwało stadion imieniem Romana Szuchewycza dowódcy UPA odpowiedzialnego za rzeź wołyńską. Ta decyzja sprawiła, że inne, polskie miasta partnerskie zerwały współpracę, przykładem jest choćby Zamość czy Przemyśl. Roman Ciepiela tłumaczy, że sprawę trzeba wyjaśnić w inny sposób i wystosował pismo do IPN-u o ocenę kontrowersyjnego patrona obiektu w Tarnopolu.

- Napisałem do IPN-u z prośbą o interpretację i stanowisko – mówił Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

- To jest oczywiste, że w tym przypadku mówimy o mordercy, o zbrodniarzu. Prezydent Ciepiela wskazuje też, że wystosował wniosek do IPN-u o wydanie oficjalnej opinii w tej sprawie. Tylko problem w tym, że IPN zajął oficjalne stanowisko już tydzień temu w tej sprawie, jednoznacznie potępiając decyzję tarnopolskich radnych – wyjaśniał Dariusz Niemiec z Solidarnej Polski, szef biura poselskiego Norberta Kaczmarczyka.

Dariusz Niemiec z Solidarnej Polski zaznacza, że ta sprawa już teraz wymaga zajęcia zdecydowanego stanowiska.

- Prezydent Ciepiela robi jakieś dziwaczne akrobacje, robi wszystko, aby nie zająć zdecydowanego stanowiska w tej sprawie, aby uniknąć odpowiedzialności. Jego zachowanie jest bardzo asekuracyjne, nieprzystające do rzeczywistości, która wymaga szybkich i zdecydowanych reakcji. Tutaj nie ma trzeciej drogi – oceniał Dariusz Niemiec, autor listu do prezydenta miasta Tarnowa.

Prezydent Tarnowa, uważa:

- To tak nie do końca moje kompetencje, aby podejmować decyzje w tej sprawie, chciałbym, żeby Rada Miejska wypowiedziała się w tej sprawie. Jeżeli będzie taka decyzja, to oczywiście powiadomimy naszych partnerów na Ukrainie – komentował Roman Ciepiela.

Na zajęcie stanowiska przez radnych liczy też przedstawiciel Solidarnej Polski.

- Duże będzie też zależało od decyzji Rady Miejskiej w Tarnowie. Znam wielu radnych i jestem przekonany, że zachowają się, jak trzeba, przy czym uważam, że w przestrzeni publicznej powinien pojawić się jakiś zdecydowany głos tych radnych-liderów. Cała Rada Miejska musi zadać sobie pytanie o to, po czyjej stronie stanie w tej sprawie; po stronie prawdy, po stronie ofiar rzezi wołyńskiej, czy po stronie bandytów, zbrodniarzy, katów kłamstwa i obłudy. Radni muszą sobie zdawać sprawę, że nie ma tutaj żadnej wielkiej polityki, tylko jest to bardzo dobry test na zwykłą, ludzką przyzwoitość – komentował przedstawiciel Solidarnej Polski.

Z kolei prezydent Tarnowa podkreśla, że należy patrzeć nie tylko w przeszłość, ale i w przyszłość.

- Ta ocena przeszłości nie powinna zaburzyć naszej dzisiejszej współpracy z Ukrainą. Mamy wiele relacji gospodarczych, kulturalnych. Myślę, że trzeba dobrze rozliczyć naszą wspólną historię, ocenić ją jednoznacznie i uznać wzajemne winy, natomiast myślmy też o przyszłości – zaznaczał prezydent Tarnowa.

Dodajmy, że Tarnów i Tarnopol zostały miastami partnerskimi w 2004 roku. Dokładnie 17 lat temu, bo 18 marca Radni Miejscy zdecydowali się na podjęcie współpracy. Teraz magistrat zapowiada, że jak tylko otrzyma odpowiedź z IPN-u, przekaże ją do Rady Miejskiej i ta ostatecznie będzie miała podjąć decyzję w sprawie współpracy pomiędzy Tarnowem i Tarnopolem.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe