Tarnów. Dziura w budżecie z powodu śmieci. Miasto będzie chciało znów podnieść ceny?

  • 04.02.2021, 10:08
  • Wioletta Zarębska
tar-2021-02-03-smieci-oplaty-w-gore.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Powraca temat naliczania opłat za odbiór odpadów komunalnych. Powodem jest nieszczelność systemu, która sprawia, że około 20 % mieszkańców miasta uchyla się od płacenia za śmieci. Brak kilkunastu tysięcy deklaracji powoduje 5 milionową dziurę w budżecie miasta. Z tego powodu prezydent Tarnowa zaproponował albo podwyżkę cen z 24 do 29 zł za posegregowane odpady, albo uzależnienie opłat od zużycia wody.

- Wariant pierwszy jest możliwy poprzez podniesienie miesięcznej opłaty do 29 złotych lub wyżej, gdybyśmy zwlekali z tą decyzją. 29 złotych jeżeli byłoby to od 1 kwietnia to pozwoli nam się zbliżyć do równowagi, jeżeli później, to te 29 złotych przestanie być aktualne. Wtedy będziemy mówili już o wyższej kwocie mówił w trakcie sesji prezydent Roman Ciepiela.

Metoda naliczania opłat w zależności od zużycia wody nie spotkała się z przychylnością radnych.

- Nie jestem w stanie już wytrzymać ciągłych nacisków i chociażby mobbingu, bo uważam to za mobbing na mnie. Ja byłam zawsze przeciwna rozliczaniu od wody dlatego, że to ile kto zużywa wody to jest jego sprawa i ma za to płacić, a śmieci to są śmieci. Nigdy nie poprę tego pomysłu i tej metody. Z resztą nie jest to wyłącznie moje stanowisko. Jest to poparte rozmowami z wieloma, wieloma mieszkańcami mówiła radna Krystyna Mierzejewska z KO.

- Jest też druga strona medalu, to znaczy obawy prezesa Tarnowskich Wodociągów, że spadnie zużycie wody, w związku z tym spadną również wpływy Tarnowskich Wodociągów i ich sytuacja się pogorszydodawał radny Mirosław Biedroń z PiS.

Z kolei radny Zbigniew Kajpus z KO liczy, że wdrażana aplikacja rozwiąże problem niebilansowania się kosztów gospodarki odpadami komunalnymi:

- Z dużą nadzieją oczekujemy, iż ten program, który będzie uruchomiony skutecznie wyłapie te osoby, które unikają wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami za wytwarzanie śmieci i wówczas uda się wyregulować i zbilansować ten system.

Tylko w ciągu ostatnich 5 lat Tarnów musiał dołożyć do gospodarki odpadami komunalnymi około 21 milionów złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Tarnów. Aplikacja sprawdzi, kto nie płaci za śmieci

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
StS
StS 04.02.2021, 15:31
Ten idiotyczny pomysł trudno komentować. Prezydent chce, żeby z powodu nieudolności magistratu mieszkańcy uczciwie rozliczający się za odbiór śmieci płacili za tych nieuczciwych, z którymi magistrat nie może sobie poradzić.
Kaczor
Kaczor 04.02.2021, 11:49
Na ul spytki mieszkają nieroby co nie płacą za śmieci i chleją przez cały dzień
StS
StS 04.02.2021, 15:32
Pewno mają na to z 500+.

Pozostałe