Na Spokojnej i Elektrycznej będzie ciemno. Magistrat zgasi światła w ramach protestu

  • 01.12.2020, 17:38
  • Źródło: UMT
Na Spokojnej i Elektrycznej będzie ciemno. Magistrat zgasi światła w ramach protestu
Tarnów przyłącza się do symbolicznego protestu polskich miast i gmin przeciwko planowanemu przez rząd weto do proponowanego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027 i zmianom w podziale wpływów podatkowych. Dzisiaj, 1 grudnia, od godziny 17 do 18 zgasną lampy w ciągu ulic Spokojnej i Elektrycznej.

Dzisiejszy protest to inicjatywa Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, do której przyłączyły się miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i wielu innych związkach samorządowych. Protest, polegający na symbolicznym wyłączeniu na godzinę (17-18) oświetlenia w wybranych punktach, zapowiada ponad setka miast, gminy wiejskie i niektóre samorządy wojewódzkie.

Samorządy protestują w ten sposób przeciwko deklaracjom rządu zapowiadającym, że zgłosi on weto do proponowanego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027. Rząd tłumaczy, że wypłaty nie powinny być powiązane z praworządnością. Samorządowcy dodają też, że protestują w ten sposób również przeciwko zmianom w podziale wpływów podatkowych, które dyskryminują samorządy. Według obliczeń zainteresowanych do samorządowych budżetów w ciągu dziesięciu lat wpłynie o 15 mld zł mniej niż dotychczas. Pieniądze te trafią do budżetu centralnego.

Tarnów symbolicznie przyłącza się protestu polskich samorządów poprzez wyłączenie pomiędzy godziną 17 a 18 lamp w ciągu ulic Spokojnej i Elektrycznej.

- Celowo wybraliśmy wyłączenie oświetlenia tych ulic, bowiem powstały one dzięki bardzo znaczącemu dofinansowaniu ze środków pochodzących z Unii Europejskiej – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. – Otrzymaliśmy na tę inwestycję blisko 38 milionów złotych, bez tych pieniędzy nie byłoby tej nowoczesnej arterii, która faktycznie stała się północną obwodnicą miasta.

Prezydent dodaje, iż w kończącej się właśnie sześcioletniej perspektywie finansowej z budżetu UE trafiło do Tarnowa 878 mln 416 tys. zł, bez których niemożliwe byłoby zrealizowanie wielu miejskich inwestycji. – W ciągu kilkunastu ostatnich lat dzięki unijnym pieniądzom, które trafiały do samorządowych budżetów w sposób znaczący zmienił się poziom i jakość życia Polaków, dlatego nie mogę się zgodzić z rządowymi zapowiedziami wetowania budżetu i Funduszu Odbudowy UE. Może to katastrofalnie pogorszyć sytuację samorządów, a w efekcie nas wszystkich. Powinniśmy podporządkować się regułom przyjętym przez większość państw – członków UE i przestrzegać unijnych zasad – podkreśla prezydent.

Tekst i fot. UMT

Źródło: UMT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
z FB Ciesielczyka
z FB Ciesielczyka 03.12.2020, 16:52
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Tarnowie
Policja w Tarnowie
Wojewoda Małopolski

Szanowni Państwo,
Składam skargę na decyzję prezydenta miasta Tarnowa, p. Romana Ciepielę o wyłączeniu świateł na ul. Spokojnej i Elektrycznej w dniu 1 grudnia 2020 roku rzekomo na znak protestu samorządu tarnowskiego przeciwko weto rządu polskiego ws. budżetu UE.

1. Decyzja prezydenta Ciepieli, mająca charakter czysto polityczny, jest bezprawnym nadużyciem władzy. Pan Ciepiela nie miał prawa protestować w imieniu samorządu tarnowskiego, gdyż nie było w tej sprawie żadnej uchwały Rady Miejskiej, której m.in. ja jestem członkiem.

2. Bezprawna decyzja prezydenta Ciepieli wywołała niepotrzebne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na ulicy Spokojnej i Elektrycznej.

Jeśli pan Ciepiela chciał zaprotestować przeciw rządowi RP, mógł wyłączyć światło w swoim domu, a i wówczas nie wiadomo, czy nie zaprotestowałaby jego małżonka?

Wnioskuję, by Komisja, Policja oraz Wojewoda wyciągnęli wobec prezydenta stosowne konsekwencje.

Marek Ciesielczyk
Radny
dz
dz 04.12.2020, 13:45
Popieram i podpisuję się pod tym
Tarnowianka
Tarnowianka 01.12.2020, 20:57
Wstyd panie prezydencie i spółka!
dz
dz 01.12.2020, 18:39
Precz z unią i dotacjami - dotacje = kredyty i dlugi w eurobankach!!!Nikt nic nie daje za darmo!!!! Nie rozumiecie

Pozostałe