Lampy przemysłowe — jakie oświetlenie na hali produkcyjnej?

  • 31.08.2020, 14:22 (aktualizacja 31.08.2020, 14:25)
  • Artykuł partnera
Lampy przemysłowe — jakie oświetlenie na hali produkcyjnej?

Oświetlenie hali produkcyjnej powinno spełniać określone normy w zakresie natężenia światła. Winno być także funkcjonalne, praktyczne i… energooszczędne. Jak wybrać lampy przemysłowe do hali produkcyjnej, wnętrz handlowych i usługowych?

Wybór lamp do hali produkcyjnej wpływa na wydajność pracowników, ich komfort i bezpieczeństwo. Zakup tych, najbardziej dostosowanych do specyfiki wnętrza i wykonywanych w nim obowiązków, warto więc poprzedzić rzetelną analizą.

Lampy przemysłowe — jak wybrać najlepsze?

Dobre lampy przemysłowe to lampy dostosowane do określonych potrzeb, warunków i charakteru prowadzonej działalności. Te, które świetnie sprawdzą się we wnętrzu A, nie muszą wcale być dobrym wyborem we wnętrzu B. Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę. 

Wybierając lampy przemysłowe, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • natężenia światła. W hallu czy korytarzu wystarczy niewielkie, w hali produkcyjnej przystosowanej do montażu niewielkich elementów — będzie potrzebne zdecydowanie bardziej intensywne;

  • równomierność oświetlenia wyrażony poprzez stosunek najmniejszej i uśrednionej wartości natężenia światła na danej płaszczyźnie. Zgodnie z normą PN 84/E-02033 w miejscach stałej pracy jego wartość nie może być niższa 0,65, a w miejscach pracy dorywczej – niż 0,4;

  • klasę szczelności wyrażoną symbolem IP. Zwłaszcza jeśli chcesz umieścić źródło światła w pomieszczeniu o zwiększonej wilgotności;

  • barwę światła. Jeśli wnętrze wymaga precyzyjnego odzwierciedlenia barwy światła dziennego, sięgnij po lampę o neutralnej barwie światła (3600 - 4000 K). Ciepłe refleksy (poniżej 3500 K) tworzą we wnętrzu przytulną atmosferę, a chłodne (powyżej 4000 K) stymulują do działania i aktywności;

  • poziom olśnienia (UGR). W przypadku prac wymagających szczególnej precyzji sięgnij po lampy z systemem antyolśnieniowym. Dzięki niemu zminimalizujesz ryzyko oślepienia pracowników, zwiększając ich komfort pracy i bezpieczeństwo.

 

Rodzaj oświetlenia a specyfika wnętrza

Do oświetlenia dużych hal, długich ciągów komunikacyjnych i regałów świetnie sprawdzi się oświetlenie liniowe LED, np. nowoczesna oprawa z diod led o wysokiej szczelności i neutralnej barwie światła. Do obiektów wymagających doświetlenia konkretnych elementów i co za tym idzie długiego kierunkowego strumienia świetlnego, najlepszym wyborem będą lampy LED typu high bay, np. 200-watowa przemysłowa oprawa LED emitująca zimne białe światło o temperaturze barwowej 6500 K. 

Ważne… oszczędności

Koszty oświetlenia pokaźnych rozmiarów hali przemysłowej to jedna z najważniejszych pozycji w budżecie przedsiębiorcy. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę, że te można skutecznie obniżyć. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, sięgnij op oświetlenie liniowe LED. Takie oprawy zużywają nawet 60% mniej energii elektrycznej niż tradycyjne opraw z jarzeniówkami. Z powodzeniem zamontujesz taką oprawę do sufitu, do ściany lub techniką podwieszaną.

Źródło: https://www.unilight.com.pl/lampy-przemyslowe-techniczne

Artykuł partnera

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe