Zwrot nadpłaconych składek ZUS przedsiębiorcy

  • 31.07.2020, 21:15
  • Artykuł partnera
Zwrot nadpłaconych składek ZUS przedsiębiorcy
Zwrot nadpłaconych składek ZUS zależny jest od tego, jakie konkretnie składki zostały nadpłacone. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek? Zapoznaj się z naszym artykułem i poznaj swoje prawa!

Zacznijmy od podstaw, zastanawiając się, jak opłacane są składki. Osoby fizyczne mające własną firmą i opłacające pełny ZUS, muszą odprowadzać składki zarówno na ubezpieczenie społeczne (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych), ubezpieczenie zdrowotne (Narodowy Fundusz Zdrowia), jak i Fundusz Pracy. Inaczej wygląda to w przypadku osób fizycznych, które po raz pierwszy rejestrują działalność gospodarczą. Ta sama uwaga dotyczy osób, które w okresie ostatnich 60 miesięcy poprzedzających założenie firmy, nie prowadziły innej pozarolniczej działalności. 

Nadpłaty i niedopłaty

„Jeśli występuje nadpłata składek ZUS, czyli przedsiębiorca wpłacił więcej niż powinien, zostaną one zaliczone przez ZUS na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań. W razie ich braku - zostają przekazane na poczet przyszłych składek. Przedsiębiorca, regulując składki, jakie wynikają z kolejnej deklaracji DRA (deklaracji rozliczeniowej), pomniejsza po prostu wpłatę dla odpowiedniego fundusz o kwotę nadpłaty” – wyjaśniają specjaliści w zakresie udzielania pożyczek na start dla firmy z Aasa dla Biznesu.  

Jeśli natomiast zechce zwrotu nienależnie opłaconych składek, zostaną one zwrócone w ciągu 30 dni od dnia wpływu stosownego wniosku. Tak wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - art. 24 ust 6a, 6c, 6d. Decydując się na to rozwiązanie, powinniśmy wypełnić formularz ZUS-EZS-P, a następnie przekazać go do właściwego oddziału ZUS.

Nadpłata może też powstać, gdy dokonana zostanie korekta w deklaracji DRA. Oczywiście ta sytuacja dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeśli zatrudnieni są pracownicy lub zleceniobiorcy należy wypełnić deklarację RCA. ZUS w trakcie czynności rozliczeniowych może stwierdzić nadpłatę o czym powinien zawiadomić przedsiębiorcę.

Gdy ZUS już zwróci składkę…

Przedsiębiorca ubiegający się o zwrot i w konsekwencji uzyskujący tę należność powinien pamiętać, by w miesiącu jego wpływu przyporządkować go do odpowiedniego funduszu. Sytuacja ta odnosi się do różnych sytuacji, między innymi do nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. W tym układzie składki wcześniej odliczone od dochodu w wysokości zawyżonej w części dotyczącej nadpłaty muszą być odnotowane na bieżąco w przychodach firmy w miesiącu ich wpływu. I to nawet w sytuacji, jak taka nadpłata odnosi się do miesięcy bądź poprzednich lat. 

Odnosi się to też do nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli przedsiębiorca odliczył od podatku zawyżoną wysokość nadpłaconej składki zdrowotnej i otrzymał jej zwrot w części nadpłaconej, może doliczyć jej część w zeznaniu podatkowym za rok, w jakim otrzymał powyższy zwrot. 

Przepisy mają też zastosowanie w kontekście nadpłaconych składek na Fundusz Pracy, które zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca mający zwrot tych składek może zaliczyć je do przychodów w miesiącu ich wpływu na rachunek bankowy przedsiębiorcy. 

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i interesuje Cię pożyczka dla małych firm, to więcej na jej temat przeczytasz na stronie pożyczkodawcy. Natomiast więcej porad dla każdego przedsiębiorcy znajdziesz na tej stronie

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe