Prof. M. Sanak z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Szacujemy, że 14 tys. krakowian przebyło koronawirusa

  • 13.05.2020, 20:59
  • TVN24/x-news
Prof. M. Sanak z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Szacujemy, że 14 tys. krakowian przebyło koronawirusa
Kraków. Około 2 procent krakowian przeszło już Covid-19 i to bezobjawowo. To wyniki badań krakowskich naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przebadali oni tysiąc osób, żeby sprawdzić czy wytworzyły się u nich przeciwciała na tego wirusa.

- Chodzi tutaj o ustalenie, jaki jest procent populacji, który przechorował tę chorobę zakaźną. Docelowo może być to informacja o przyszłości, ile zakażeń nas czeka, ile osób być może się uodporniło – tłumaczył cel badań prof. Marek Sanak z zakładu biologii molekularnej i genetyki klinicznej wydziału lekarskiego Collegium Medicum UJ.

Jak dodał profesor Sanak, z badań naukowców wynika, że około 14 tys. krakowian przeszło już tę chorobę.

- Rejestracja na podstawie objawów i ta dokonywana badaniami kierowanymi przez sanepid, czyli wykrywaniem molekularnym wirusa z wymazu z gardła pokazuje, że w całej Małopolsce było niespełna 1100 przypadków – przypomniał prof. Sanak oceniając, że na jedną osobę, u której wykryto koronawirusa przypada kilkanaście osób, które przeszły tę chorobę bezobjawowo.

TVN24/x-news

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jonasz J
Jonasz J 14.05.2020, 17:33
Trzeba się koniecznie zaszczepić, żeby czasem covid sam tego nie zrobił. Tak wygląda wchłanianie homo sapiens do homo ekranus, nikt tego nie widzi?

Pozostałe