Klimatyzacja - jaka technologia stoi dziś za klimatyzacją biurowców?

  • 23.03.2020, 08:52
  • Artykuł partnera
Klimatyzacja - jaka technologia stoi dziś za klimatyzacją biurowców?
Klimatyzacja w nowoczesnym biurze w obecnych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym. Jako pracownik korzystamy z niej często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jakie technologie wykorzystywane są obecnie w systemach klimatyzujących biurowce?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów systemów chłodzących powietrze. Pierwsze klimatyzacje zadebiutowały jeszcze w XIX wieku, kiedy to jako czynnik chłodzący wykorzystywano dwutlenek węgla. Z czasem został on zastąpiony czynnikiem fluoryzowanych węglowodorów, który jednak po kilkunastu latach okazały się szkodliwe dla zdrowia ludzi i był mało wydajny. Dlatego końcem ubiegłego wieku zaczęto stosować w systemach klimatyzacyjnych  dichlorodifluorometan, czyli tak zwany Freon. Charakteryzował się on doskonałymi właściwościami termodynamicznymi. Ponadto wolno się ulatniał z klimatyzatora. Po jakimś czasie naukowcy uznali jednak, że Freon jest szkodliwy dla warstwy ozonowej naszej atmosfery i w 1987 roku został wycofany z powszechnego użytku. Zastąpiony został nową generacją Freonu - czynnikiem R134A - tetrafluoroetanem. Obecnie stosowanych jest kilka rodzajów czynników i układów klimatyzacyjnych. Jakie technologie wykorzystywane są w nowoczesnych biurowcach?

Rodzaje klimatyzatorów biurowych

Klimatyzatory kasetonowe

Klimatyzacja - najpopularniejszym rodzajem systemu chłodzącego do biura są klimatyzatory kasetonowe. Montowane są w suficie, w miejscu kasetonów styropianowych. Rozprowadzają powietrze w kilku kierunkach (nawet w zakresie do 360 stopni), charakteryzują się bardzo niskim poziomem głośności i pozwalają skutecznie zamaskować swoją obecność. Klimatyzatory kasetonowe składają się z jednostek wewnętrznych i zewnętrznych oraz panelu sterującego. Nowoczesne klimatyzatory kasetonowe wykorzystują zazwyczaj czynnik R410A

Klimatyzatory podstropowe

Wiele osób projektujących nowoczesne biuro decyduje się na zastosowanie klimatyzatorów podstropowych. Tego typu urządzenia potrafią wywiewać zimne, czyste powietrze na odległość nawet do 20 metrów. Składają się z jednostek wewnętrznych i zewnętrznych oraz panelu sterującego. Warto jednak wspomnieć, że coraz więcej modeli od renomowanych producentów oferuje możliwość sterowania z wykorzystaniem smartfona zaopatrzonego w łączność Wi-Fi. Po instalacji dedykowanej aplikacji możemy bez problemu ustalać temperaturę, moc i inne parametry. Klimatyzatory podstropowe również wykorzystują czynniki R410A.

Klimatyzatory okienne

Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku niezwykle popularne stały się modele okienne, montowane właśnie w ramie okiennicy. Ze względu na swoją cenę nadal są stosowane w niektórych biurach. Ponadto modele te są łatwiejsze do montażu i bardziej kompaktowe w porównaniu z poprzednikami. Wszystkie podzespoły zamknięte są w jednej skrzyneczce - łącznie z panelem sterującym. Modele dostępne obecnie w sprzedaży bardzo często bazują na chłodzeniu czynnikiem R32

Wszystko zależy od potrzeb

W sprzedaży dostępne są również inne rodzaje systemów chłodzenia powietrza. Możemy kupić modele podłogowe, podsufitowo-przypodłogowe czy kanałowe. W mniejszych biurach doskonale sprawdzą się klimatyzatory stojące, które w każdej chwili będziemy mogli przenieść w inne miejsce, a ich montaż jest znacznie łatwiejszy w porównaniu z wymienionymi wcześniej rodzajami klimatyzatorów. Wybór tak naprawdę zależy wyłącznie od funduszy kupującego i potrzeb.

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe