Nietypowa lekcja o samorządzie w szkole w Łękawicy. Prowadził ją wójt gminy

  • 21.06.2022, 16:11
  • Gabriela Kudła
lekcja-o-samorzadzie-w-szkole-w-lekawicy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Łękawicy mieli lekcję o samorządzie z prawdziwego zdarzenia. Dowiedzieli się między innymi, jak funkcjonuje gmina, w której mieszkają, jakie zadania realizuje, i w jaki sposób pozyskuje środki zewnętrze. Lekcja była wyjątkowa, bowiem poprowadził ją sam Wójt Gminy Skrzyszów Marcin Kiwior.

 -  Czasami jest tak, że trzeba te podstawowe informacje "sprzedać". Ile mamy miejscowości, ile mamy mieszkańców, ilu jest radnych, ile w danej miejscowości, z czego to wynika. Trochę teorii, która potem w praktyce ma zastosowanie, bo przekłada się to na to, jakie inwestycje są w danej miejscowości wykonywane, skąd to się bierze i dzięki temu młodzież poznaje te zasady lokalnej samorządności, wie, jak się w tym później poruszać i też może się zacząć angażować, a przecież potrzeba nam takich młodych, kreatywnych ludzi w samorządzie - mówił Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów. 

  - Staramy się tu wdrażać do managementu gminy, żeby dzieci nie tylko poznawały podstawę programową w klasie ósmej, jak funkcjonuje gmina, ale na bieżąco od lat najmłdoszych - bo gościliśmy klasę piątą i szóstą- za gminę czuli się odpowiedzialni i jednak mieli ten kontakt z panem wójtem, z urzędnikiem, wiedzieli, jak się realizuje inwestycje, które są racjonalne do zrealizowania, a które trzeba odłożyć na termin późniejszy - Teresa Kozaczka, nauczyciel geografii i historii. 

Spotkanie uczniów z wójtem było ostatnim zadaniem projektu "Otwarci na szkołę przyszłości" w ramach którego placówka cały rok prowadziła działania, promujące szkołę. 

 - W dzisiejszym dniu dokonaliśmy podsumowania tego projektu, dlatego że tym ostatnim działaniem było spotkanie z przedstawicielem gminy, czyli z panem Marcinem Kiwiorem, wójtem gminy Skrzyszów, którzy przybliżył działania samorządu, rolę samorządu i te wszystkie działania, które mają służyć młodemu pokoleniu, mieszkańcom Łękawicy. Wszystko to, do czego on zmierza, co chce swoim działaniem osiągnąć, żeby w gminie żyło się jak najlepiej - dodała Urszula Mucharska-Ramza, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łękawicy. 

 - To jest ważne, to jest ich przyszłość. Dobrze, że się angażują to też jakby wróży nam dobrze na przyszłość, że będziemy mieć takie pokolenie, które będzie pokoleniem zaangażowanym, nie obojętnym, które będzie interesowało się w tym co się dzieje wokół nich i może będą ten świat zmieniać - dodała Bernadeta Krajewska, nauczyciel języka polskiego.

Podczas spotkania uczniowie zadawali pytania w nurtujących ich tematach. Interesowały ich głównie kwestie związane z ich miejscowością i całą gminą, ale nie zabrakło zagadnień dotyczących samego wójta i jego zainteresowań. 

- Mi się najbardziej podobała ta część, w której mogliśmy zadań panu wójtowi pytanie, ponieważ mogliśmy dowiedzieć o nim ciekawych rzeczy. Na przykład dowiedziałem się że ma pieska. Ja marzę o tym, żeby co właśnie pan wójt powiedział, że to będzie realizowane, żeby koło przedszkola był plac zabaw wyremontowany, ale też chciałbym żeby tutaj gdzieś basen powstał, albo siłownia - mówił Krzysztof Siedlik, uczeń klasy V.  

 - Zaskoczyło mnie, ile pieniędzy gmina wydaje rocznie. Dużo strasznie, myślałam, że mniej będzie. Podobała mi się lekcja, bo było ciekawie, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i w ogóle super - dodała Amelka, uczennica. 

- Najbardziej zaciekawiło mnie ilość ludności w gminie Skrzyszów - dodała uczennica Ada Mitera. 

Dodajmy, że wójt gminy Skrzyszów już teraz zapowiedział, że kolejne lekcje o samorządzie z uczniami będą odbywać się od nowego roku szkolnego. 
 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe