Zalipie. Rozstrzygnięto konkurs "Malowana Chata". Nagrodzono prawie 100 uczestników

  • 20.06.2022, 18:22
  • Gabriela Kudła
rozstrzygniecie-konkursu-malowana-chata.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rozstrzygnięto 59. edycję konkursu "Malowana Chata" w Zalipiu. Ludowi artyści ozdobili motywami kwiatowymi swoje gospodarstwa. Udział w tegorocznej edycji jednego z najstarszych i najdłużej trwających konkursów etnograficznych w Polsce wzięło prawie 100 uczestników w tym malarki i całe rodziny nie tylko z samej miejscowości, ale również sąsiednich wsi.

 - W tej chwili maluje się w zasadzie na wszystkim. Wiadomo, że nie każdy ozdabia swoje zagrody, w samym Zalipiu jest ich około czterdziestu, w tym takie zagrody udostępnione dla wszystkich, gdzie można wejść do środka,  zobaczyć coś więcej i w jakiś głębszy sposób spenetrować tę zagrodę. Oprócz tego są właśnie pięknie wymalowany kościół, zagroda Felicji Curyłowej, zagroda malarek, w których można też od środka zobaczyć  co mamy ciekawego do zaoferowania - mówiła Ewelina Sokołowska,  dyrektor Domu Malarek w Zalipiu. 

Konkurs "Malowana Chata" zorganizowany został przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Zalipiańskich Malarek.

 - Muzeum Okręgowe już od 1976 roku jest głównym organizatorem tego konkursu. Głównym celem jego jest to, aby propagować i utrzymać tradycję w Zalipiu i sąsiednich miejscowościach, bo jest to bardzo wyjątkowa tradycja na skale nie tylko Polski, ale również światową. Takiej drugiej wioski chyba nie znajdziemy nigdzie, więc warto otrzymać tę tradycję i pięknie wymalowane zagrody i zabudowania - dodał Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie. 

Co ważne w tym konkursie nie było wygranych i przegranych. Nagrodzeni zostali wszyscy ci, którzy podtrzymują tradycję malowania domów i gospodarstw. Każdy otrzymał dyplom oraz nagrodę finansową. 

 - Są praktycznie honorowani wszyscy uczestnicy i jest na przykład kilkanaście pierwszych miejsc, drugich i trzecich. Tu nie ma zwycięscy jednoosobowego, nie ma takiego podium. Cieszy to, że ta tradycja nie zamiera. Jest to dla gminy przede wszystkim też potężna promocja - dodał Witold Morawiec, wójmy gminy Olesno. 

Mimo że coraz częściej w konkursie biorą udział młodsze pokolenia, to jednak zwykle tradycja malowania domów i gospodarstw utrzymywana jest przez osoby, które związane są z Zalipie już od kilkudziesięciu lat. 

 - W ramach konkursu pomalowałem piwnice, studnie - prymitywnie jest to zrobione, ale pokój to zrobiłem kasetony, na nich na suficie jest dwanaście bukietów. Są to motywy kwiatów, kolorowe wszystkie - tłumaczył Bartłomiej Ruta, mieszkaniec Zalipia, uczestnik konkursu. 

W tym roku wydarzeniem poprzedzającym konkurs była wystawa pod nazwą "Malarki z Powiśla Dąbrowskiego" w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Samo rozstrzygnięcie odbyło się w niedzielne popołudnie w Domu Malarek w Zalipiu. Otwarto wówczas wystawę "Żyją w kwiatach, które ukochały", zgromadzeni wysłuchali wykładu o historii malarstwa zalipiańskiego, a całe wydarzenie uświetnił koncert Sylwii Zelek, laureatki Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Anny German.   

 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe