Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie

  • 09.05.2022, 12:47
  • Gabriela Kudła
rekrutacja-do-wyzszego-seminarium-duchownego.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Trwa rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchowne w Tarnowie. Tak jak do tej pory proces przyjęcia na uczelnię przebiega kilkuetapowo. Na początek kandydaci proszeni są o zgłoszenie się poprzez formularz internetowy, w którym podają podstawowe dane. Następnie następuje spotkanie z przełożonymi.

- Jest to bardzo ważne, żeby osobiście spotkać się, porozmawiać o motywach, o życiu, o tej chęci pracy i posługi kapłańskiej. Kandydat otrzymuje informacje, jakie ma przygotować dokumenty, jak ma się przygotować do egzaminu, bo umawiamy się wówczas na egzamin, który jest dwuetapowy. To jest rozmowa z przełożonym seminarium, czyli ten egzamin  ustny, na podstawie Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego i jest etap pisemny - mówił ks. Jacek Soprych, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Tegoroczne egzaminy w gmachu seminarium odbędą się 9 lipca i 10 września. Następnie kandydaci kierowani będą na konsultacje medyczne. 

 - Po tym weryfikujemy wszystkie dane, opinie  księdza proboszcza i podejmujemy tę decyzję i ostatecznie ksiądz biskup przyjmuje danego kandydata na pierwszy rok studiów formacji ku kapłaństwu - dodał ks. Jacek Soprych. 

Coraz częściej decyzje o przystąpieniu do seminarium są przesuwane w czasie przez kandydatów. Alumnowie mogą też w każdym momencie zrezygnować. 

 - To jest naturalne i to jest oczywiste, że czas formacji to jest czas też weryfikacji tego powołania. Jest to czas kiedy weryfikuje to kandydat, ale też weryfikują to przełożeni i ludzie do tego powołani. Ta weryfikacja następuje przez 5 lat, bo takim etapem kluczowym są święcenia diakonatu po piątym roku. Do tego czasu spokojnie można podjąć tę decyzję, zweryfikować czy ta droga powołania, to jest ta droga życiowa, czy jednak inna - wyjasnił ks. Jacek Soprych. 

Osoby chcące studiować w Wyższym Seminarium Duchownym muszą dostarczyć odpowiednie dokumenty, takie jak świadectwo chrztu, bierzmowania czy też świadectwo ślubu kościelnego swoich rodziców. 

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe