Żydowska muzyka w dawnej synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej. Izabela Szafrańska wystąpiła na zakończenie Powiatowych Obchodów Dni a Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 28.03.2022, 11:37
  • Wioletta Zarębska
zydowska-muzyka-w-dawnej-synagodze-w-dabrowie-tarnowskiej-izabela-szafranska-wystapila-na-zakonczenie-powiatowych-obchodow-dni-a-pamieci-zolnierzy-wykletych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
To było niezwykłe, muzyczne wydarzenie pełne emocji i wzruszeń. W dąbrowskiej dawnej synagodze, a obecnym Ośrodku Spotkania Kultur wystąpiła Izabela Szafrańska z repertuarem pieśni żydowskich. Koncert pod nazwą "Żydowska ulica" zgromadził wielu mieszkańców powiatu dąbrowskiego, równocześnie był on zwieńczeniem Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Marzec był poświęcony dla wydarzeń kulturalnych i m.in. ogłosiliśmy w starostwie powiatowym konkurs "Zaśpiewaj Niezłomnym" był on poświęcony młodzieży szkolnej, uczniom szkół podstawowych – tutaj były dwie kategorie i trzecia kategoria szkół ponadpodstawowych - wyjaśniał Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski. 

Zwycięzcy tego konkursu zaśpiewali przed koncertem Izabeli Szafrańskiej.

- Wykonałam utwór "Ostatni list – Katyń 1940'. Wykonałam ten utwór, ponieważ według mnie bardzo dobrze oddawał przebieg całej sytuacji. Wykonałam go z moją koleżanką Patrycją Rokitą – mówiła Natalia Banaś, uczennica klasy I Zespołu Szkół im. K. K. Baczyńskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, laureatka I miejsca w kategorii szkół ponadpodstawowe.

- Wykonałam utwór "Wolność" Piotra Rubika i wykonałam go z dedykacją dla Ukrainy. Jest to utwór bardzo wzruszający, on opowiada o tym co to znaczy wolność, bo ludzie niezbyt bardzo wiedzą co to jest wolność – opowiadała Julia Kornal, uczennica klasy V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Słupcu, laureatka I miejsca w kategorii szkoły podstawowe klasy V-VIII.

- Wykonałam utwór pt. "Ślady wilczych kłów" i szczerze nie wiem dokładnie, dlaczego go wybrałam, ale bardzo lubię ten utwór, nawiązuje on i jest o Żołnierzach Wyklętych. Bardzo go lubię i cieszę się, że mogłam go tutaj wykonać – mówiła Martyna Pater, uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej, laureatka II miejsca w kategorii szkoły podstawowe klasy I-IV.

Następnie na cenie wystąpiła Izabela Szafrańska. To finalistka 6. edycji programu Must Be The Music oraz półfinalistka 9. edycji programu The Voice od Poland.

- Wystąpię z utworami klezmerskimi, pieśniami z getta warszawskiego oraz znanymi i sefardyjskimi pieśniami żydowskimi. Tak naprawdę moja miłość do muzyki żydowskiej zaczęła sie kilka lat temu kiedy poznałam prekursorkę muzyki sefardyjskiej na całym świecie i po prostu ja mam duszę żydowską, kocham tę mistykę muzyki sefardyjskiej i żydowskiej, tę głębię przekazu. Jest to naprawdę przepiękny repertuar, naprawdę głęboki - opowiadała Izabela Szafrańska.

Koncert został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej przy współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz integracji, rozwoju i promocji Gminy Korzenna – "Korzenie", Urzędem Gminy w Korzennej, Urzędem Miejskim w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Ośrodkiem Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe