Nie żyje Madeleine Albright. To ONA wprowadziła Polskę do NATO

  • 24.03.2022, 08:21 (aktualizacja 24.03.2022, 09:11)
  • News4Media
Nie żyje Madeleine Albright. To ONA wprowadziła Polskę do NATO United States Department of State Wikipedia Madeleine Albright
Była pierwszą kobietą na stanowisku sekretarza stanu USA. To między innymi jej Polska zawdzięcza obecność w NATO. Madeleine Albright odeszła w wieku 84 lat.

„Jestem głęboko poruszony odejściem Madeleine Albright. Sama mając środkowoeuropejskie korzenie, pozostała stałą przyjaciółką naszego regionu. Przywitała Polskę w NATO, czego nie sposób przecenić” - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

„Powinniśmy być bardzo wdzięczni Madeleine Albright... Polska jest teraz w NATO, również dzięki jej nieustępliwej determinacji” - dodał Marek Magierowski, ambasador RP w USA.

Tak żegnają amerykańską polityczkę Madeleine Albright. Wiadomość o jej śmierci podała rodzina. 64 sekretarz stanu USA i pierwsza kobieta na tym stanowisku odeszła w wieku 84 lat.

Urodziła się w czeskiej Pradze w 1937 roku. Jej pełne nazwisko to Marie Jana Korbelová. Była córką dyplomaty Josefa Korbela i Anny Spiegel. Rodzina wyjechała do USA, gdzie Albright ukończyła Wellesley College a potem studia w Szkole Wyższych Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Johna Hopkinsa. Na Columbia University była studentką Zbigniewa Brzezińskiego, doradcy prezydenta USA Jimmiego Cartera.

W 1978 roku zaczęła pracę w Białym Domu i zajmowała się polityką zagraniczną. W 1997 roku Madeleine Albright została sekretarzem stanu USA. Stała się tym samym pierwszą kobietą, która zajmowała to stanowisko.

To za jej kadencji do NATO przyjęto Polskę, Węgry i Czechy.

„Madeleine Albright należała do grona architektów jednej z najodważniejszych decyzji w historii NATO. Także dzięki Niej Sojusz otworzył się na państwa zza żelaznej kurtyny. Polacy zawsze będą pamiętali o Jej zasługach dla naszego bezpieczeństwa. Niech spoczywa w Pokoju” - napisał prezydent Polski Andrzej Duda

Pożegnania z Twittera

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska: "Madeleine Albright, przyjaciółka Polski. Tak wiele jej zawdzięczamy. Nasze bezpieczeństwo w ramach NATO to także wynik jej starań i pracy. Dziękujemy".

Bogdan Klich, szef senackiej komisji spraw zagranicznych: "Odeszła Madeleine Albright. Tak wiele jej zawdzięczamy, my, Polacy i Europejczycy z naszej części kontynentu. Była nieustępliwą rzeczniczką naszego przystąpienia do #NATO, euroatlantyckich więzi, inspiracją i wzorem".

Paweł Kowal, poseł: "Odeszła Madeleine Albright. Cześć jej pamięci! Polska jest jej wdzięczna! Bardzo wdzięczna. Szczególnie teraz można to lepiej zrozumieć".

Michał Szczerba, poseł: "Madeleine Albright, wielką damą amerykańskiej i światowej polityk. Przyjaciółka Polski. Inspiracja dla milionów kobiet. Orędowniczka wolności, demokracji i praw człowieka. Nasza 23-letnia obecność w NATO to też jej nieoceniona praca. Wielki smutek!".

Marek Belka, europoseł: "Nie ulegniemy ludziom, którzy nie lubią wyznawanych przez nas wartości, a są to wolność, demokracja i walka z chorobami, biedą i terroryzmem. Odeszła wielka dama stanu i ambasadorka naszych zachodnich aspiracji".

Ewa Kopacz, eurposłanka: "Będzie brakować tak wspaniałej polityczki na arenie światowej polityki".

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe