Pracownicy już negocjują z szefami. Nadchodzi fala podwyżek płac

  • 17.12.2021, 10:47 (aktualizacja 17.12.2021, 20:19)
  • News4Media
Pracownicy już negocjują z szefami. Nadchodzi fala podwyżek płac iStock
Wraz z nowym rokiem wiele osób zacznie zarabiać więcej. To sprawia, ze kolejni pracownicy oczekują wyższych pensji.

Od 1 stycznia automatycznie więcej zaczną zarabiać osoby otrzymujące najniższe możliwe wynagrodzenie. Zgodnie z decyzjami rządu płaca minimalna wrośnie z 2800 zł do 3010 zł brutto. „Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony, zwłaszcza w czasie pandemii” - tłumaczyła tę decyzję Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Wiadomo także, że mają wzrosnąć płace w państwowych urzędach. O 4,4 proc. w ramach działań antyinflacyjnych. Przewidziane są także podwyżki dla nauczycieli. Zgodnie z zapowiedziami nauczyciel stażysta ma otrzymywać co miesiąc 4010 zł, a mianowany 4540 zł brutto.

To nie wszystko, bo wzrost płac w „budżetówce” sprawia, że zatrudnieni w prywatnych firmach też chcą zarabiać więcej. Wielka spółka odzieżowa LPP już ogłosiła, że podniesie płace o 10 proc. zatrudnionym w centrali firmy. To ok, 3 tysięcy osób, a wiceprezes LPP zapowiedział: „Przewidywany wzrost kosztów personalnych w całej Grupie LPP w 2022 r. będzie wykraczał poza poziom ogłoszonych 10 proc. wzrostu wynagrodzeń. Wynika to przede wszystkim z zapowiadanego dalszego zwiększania zatrudnienia w centrali spółki, a także z zaplanowanej na pierwszy kwartał przyszłego roku waloryzacji wynagrodzeń” - mówił Przemysław Lutkiewicz.

Z podwyżkami musi liczyć się nie tylko LPP, ale też wiele innych przedsiębiorstw. Według badania Randstad i Gfk Polonia aż 48 proc. firm zamierza podnieść płace swoich pracowników. Wzrost ocenia się na od 2 do 7 procent. Ma to zrekompensować wzrost kosztów życia. Jak podaje portal businesinsider.com.pl na podwyżki w pierwszej kolejności mogą liczyć zajmujący się rynkiem nieruchomości, nowoczesnymi usługami dla biznesu, finansami, ubezpieczeniami, transportem i pracujący w branży magazynowej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe