Coraz bliżej budowy Sądeczanki? Do Brzeska przyjechał minister Andrzej Adamczyk

  • 22.11.2021, 14:08
  • Wioletta Zarębska
do-brzeska-przyjechal-minister-andrzej-adamczyk.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyjechał do Brzeska. W trakcie spotkania z samorządowcami rozmawiano o inwestycjach lokalnych, sposobach aplikowania o rządowe środki na remonty dróg, powrócił też temat budowy tzw. "Sądeczanki". Spotkanie z ministrem zorganizowała posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.

- Rząd przeznacza sporo środków na modernizację dróg lokalnych, ale przy okazji będzie poruszana kwestia budowy tzw. "Sądeczanki", czyli modernizacji drogi nr 75. Wiemy, że tutaj jest wiele problemów z przebiegiem tej trasy. W związku z tym zaprosiłam pana ministra, a pan minister przyjął zaproszenie, żeby na miejscu rozmawiać z samorządowcami, aby przedstawił swoje argumenty związane z budową tej trasy – wyjaśniała Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na sejm RP.

Na spotkaniu poinformowano, że na obecną chwilę jest 26 wariantów przebiegu trasy "Sądeczanki". Teraz GDDKiA złożyła wniosek o decyzję środowiskową, później będzie możliwe ogłoszenie przetargu. Potrzebna jest jednak zgoda społeczna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem budowa mogłaby ruszyć w połowie 2022 roku.

W trakcie spotkania samorządowców interesowały też kwestie aplikowania o środki na remonty dróg.

- Mam nadzieję, że do końca pierwszego kwartału przyszłego roku będzie ogłoszony dodatkowy nabór na proste prace remontowe na drogach gminnych i powiatowych – zapowiadał minister Andrzej Adamczyk w Brzesku.

Rozmawiano też o zmianach wynikających z prowadzenia Polskiego Ładu. Część samorządowców zastanawiała się, czy zdąży zrealizować zaplanowane inwestycje.

- Można podać wszystkie te problemy, które nurtują samorządowców. Wiemy, że w Małopolsce, w powiecie brzeskim, wielickim, bocheńskim jest ogromna potrzeba remontu i budowy dróg i te spotkania to są takie spotkania robocze, gdzie można zadać panu ministrowi szczegółowe pytania dotyczące już miejscowości w danej gminie, w danym sołectwie – wyjaśniała Urszula Rusecka, poseł na sejm RP.

- Infrastruktura drogowa to jest temat, który interesuje wszystkich samorządowców. Zarówno to, co buduje ministerstwo czy GDDKiA jak również, albo przede wszystkim infrastruktura drogowa lokalna, czyli drogi powiatowe i gminne. Z tego co wiem następują nowe, ciekawe zmiany w programach, z których korzystamy, żeby remontować i budować drogi. W zasadzie to jest najważniejsza kwestia dla nas jakie będą fundusze, jaka będzie ich wysokość ile będzie można składać wniosków. Generalnie szczegóły związane z pozyskiwaniem pieniędzy na budowę infrastruktury dróg lokalnych – dodawał Andrzej Potępa, starosta brzeski.

W spotkaniu z szefem resortu infrastruktury – oprócz samorządowców – udział wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządu województwa małopolskiego oraz były europoseł Edward Czesak.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe