Kolejny donos na Morawieckiego ws. wyborów

  • 08.06.2021, 10:45 (aktualizacja 08.06.2021, 14:23)
  • News4Media
Kolejny donos na Morawieckiego ws. wyborów News4Media
Nie mając podstaw prawnych, premier przesunął terminy wyborów w ponad 20 miastach i gminach. Tak uważa Obserwatorium Wyborcze i donosi na szefa rządu do prokuratury.

Obserwatorium Wyborcze to współpracująca z międzynarodowymi instytucjami organizacja pozarządowa, która ocenia „zgodność prawa wyborczego i procesu wyborczego z podstawowymi zasadami demokracji”. Słowem – stoi na straży prawidłowo przeprowadzonych wyborów.

Teraz uderza w premiera Mateusza Morawieckiego i w poniedziałek złożyła zawiadomienie do prokuratury, dotyczące działań szefa rządu.

Zmiana terminów

Chodzi o to, że w 2020 i 2021 roku, podczas szalejącej pandemii koronawirusa, premier przesuwał – wskazane wcześniej – terminy wyborów w miastach i gminach. To np. przedterminowe wybory burmistrza gminy Ciężkowice, burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego czy wójta gminy Tarnowiec. W sumie jest na liście aż 57 rozporządzeń premiera, które zmieniały daty głosownia około 20 procesów wyborczych.

W ocenie Stowarzyszenia Obserwatorium Wyborcze wydanie każdego z tych rozporządzeń stanowi przestępstwo z art. 231 § 1 kodeksu karnego. W imieniu Stowarzyszenia wnoszę o wszczęcie w tej sprawie postępowania przygotowawczego.” – uważa Obserwatorium i dodaje, że wiele z wyborów były przesuwanych kilka razy.

Autorzy zawiadomienia podkreślają, że samo zmienianie terminów nie jest problemem i wręcz – w czasie pandemii – może to być uzasadnione, ale wątpliwy jest sposób, w jaki premier to zrobił.

Rozporządzenia są wydawane bez podstawy prawnej, nowe daty wyborów są (z pominięciem wszelkich reguł) ustawiane tak, żeby zwiększyć szanse obozu rządzącego. Kalendarz wyborczy, który wynika z rozporządzeń premiera, narusza kilka różnych przepisów kodeksu wyborczego i jest zrobiony tak, że na jego podstawie nie da się sensownie przeprowadzić wyborów.” – tłumaczy OW.

Wybory kopertowe

Zaznaczmy, że to nie jest jedyne zawiadomienie, które spadło na premiera Morawieckiego w związku z wyborami. 25 maja szef  Marian Banaś, Najwyższej Izby Kontroli,  poinformował, że NIK doniósł do prokuratury na niego, szefa KPRM Michała Dworczyka, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz ministra sprawa wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Chodzi o poważniejszą sprawę, czyli organizację tzw. „wyborów kopertowych” w 2020 roku. Mieliśmy w nich wybrać prezydenta, ale się nie odbyły. Zdaniem kontrolerów prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wydał decyzje – dotyczące tych wyborów - bez podstawy prawnej.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe