Tarnów. Podsumowanie pierwszych dwóch miesięcy działania System Inteligentnego Transportu

  • 18.03.2021, 11:34
  • Daria Kurczab
untitledits2.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Sterowanie i zarządzanie ruchem, stacje meteorologiczne, pomiar natężenia ruchu czy tablice Z informacjami o trasach przejazdu – to niektóre założenia Inteligentnego Systemu Transportu, który kosztował miasto około 18 mln zł. Jak podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, ITS to rozwiązanie, które wprowadza miasto do światowej ekstraligi w zakresie nowoczesnego zarządzania komunikacją. Dzięki niemu operatorzy otrzymują błyskawicznie informację o wszystkich zdarzeniach mających miejsce w Tarnowie.

- Pozwala skoordynować zarówno sygnalizację świetlną, jak i optymalnie wykorzystać miejsca parkingowe, a co najważniejsze, pozwala koordynować system komunikacji publicznej. Ułatwia przesiadanie i koordynację rozkładów jazdy. Jesteśmy też w stanie reagować na sytuacje awaryjne czy wręcz pojawiające się zagrożenia. Z jednego miejsca można sterować wieloma sygnalizacjami świetlnymi - mówi prezydent.

Nie obyło się bez kilku mankamentów. Kierowcy żalili się między innymi na słabe oświetlenie tablic informacyjnych nocą oraz że system informujący o wolnych miejscach parkingowych nie działa poprawnie. Bywało, że wskazywał więcej wolnych miejsc, niż było w rzeczywistości. Jednak usterki te zostały szybko usunięte.

- W zdecydowanej większości system działa dobrze, a samochody parkowane są prawidłowo. Kiedy tak się nie dzieje, niestety może nastąpić przekłamanie. System ITS to urządzenie, które ma wspomagać kierujących. Zdarzają się jeszcze pewne mankamenty, ale one będą eliminowane – mówi Artur Michałek

Dla mieszkańców wdrożenie systemu ITS oznacza poprawę płynności jazdy, w tym przede wszystkim pojazdów komunikacji miejskiej, a w konsekwencji ograniczenie emisji spalin i komfort podróży.
 

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tom
Tom 22.03.2021, 19:25
Poprawia płynność jazdy?! Jadąc z koszyckiej w prawo do centrum trzeba teraz stać, zamiast jak do tej pory na strzałce się jechało, to samo z krakowskiej w warsztatową wieczór nic nie jedzie z przeciwka a swoje trzeba odstać ... Porażka ale czego tu się spodziewać od tarnowskich "specjalistów"
Marek z Klikowej
Marek z Klikowej 18.03.2021, 15:50
Jak miastem rządzą Ciesielczyki to co może być. Tak naprawdę ten system nie działa prawidłowo. Co mi z tego, jak podjadę pod miejsce parkingowe i nie będzie wolnego miejsca jak było napisane?
https://progressforpoland.org/…

Pozostałe