Tarnów. Rekordowy rok 2019 w Muzeum Okręgowym

  • 25.02.2020, 11:45
  • Natalia Tryba
tar-2020-02-25_muzeum_okregowegot.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rok 2019 był dla Muzeum Okręgowego rokiem wyzwań, zmian i pracy nad atrakcyjną ofertą, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy subregionu tarnowskiego. Realizacja wydarzeń była możliwa dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Galerii „Piwnica pod Trójką”, dyrektor Muzeum Okręgowego Andrzej Szpunar podsumował działalność instytucji.

Działalność inwestycyjna Muzeum Okręgowego w Tarnowie wyglądała nie mniej imponująco, niż w roku 2018. Muzeum kontynuowało przebudowę kamienic przy Rynku 20-21. Wartość projektu to 9 250 663, 39 zł. W kwietniu br. planujemy otwarcie Oddziału Muzeum, w którym na trzech kondygnacjach przedstawimy historię Tarnowa i regionu tarnowskiego.

Muzeum zakończyło termomodernizację Muzeum Etnograficznego. Wartość tego projektu, w ramach którego wymieniono okna, przebudowano instalację gazową oraz docieplono ściany zewnętrzne to 2 092 749,70 zł. Remont wykonano od sierpnia do listopada 2019 r.

Kontynuowane są prace przy budowie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci (dotychczas Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej) przy ul. Mościckiego 29. Na projekt zarezerwowano 3 421 310,00 zł.

Statystyki frekwencyjne kolejny rok z rzędu prezentują się bardzo dobrze. W 2019 roku otworzyliśmy po remoncie Zagrodę Felicji Curyłowej w Zalipiu. Ten, remontowany w ramach projektu „Skansenova - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”, obiekt zanotował frekwencję na poziomie 27 713 osób. Największą imprezą zorganizowaną przez Muzeum był w ubiegłym roku Międzynarodowy Turniej Rycerski
w Dębnie, który zgromadził 8000 widzów.

Muzeum zorganizowało lub współorganizowało wydarzenia, które na stałe wpisały się w krajobraz kulturowy subregionu tarnowskiego, a ich realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, m.in.
z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Mowa tu m.in. o 56. edycji konkursu „Malowana Chata”, który ponownie zgromadził ok. 1500 widzów i uczestników.

Ze środków pozyskanych z zewnątrz udało się także zakupić „Szkic do Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Zadanie realizowane zostało w ramach programu MKiDN „Kolekcje Muzealne”. Dzięki funduszom pozyskanym
z Narodowego Banku Polskiego Dział Historii przygotował wystawę czasową „Przerwana historia polski system monetarny na przestrzeni dziejów”.

 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe