Wola Rzędzińska. Łukasz Olszówka rusza na podbój Hollywood

  • 15.10.2019, 13:39 (aktualizacja 15.10.2019, 20:04)
  • Maciej Uszko
Wola Rzędzińska. Łukasz Olszówka rusza na podbój Hollywood
Pochodzący z podtarnowskiej Woli Rzędzińskiej reżyser filmowy Łukasz Olszówka dostał nominację do nagrody na XX Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles. Twórca został zaproszony do Hollywood, gdzie będzie uczestniczył w zamkniętej, uroczystej gali otwarcia, na której zostaną ogłoszeni zwycięzcy poszczególnych kategorii nagród oraz w samym festiwalu odbywającym się w dniach 18-24 października 2019 r.

Film Łukasza “Skrzypek”, do którego zdjęcia realizowane były w Tarnowie, a swoją premierę miał 19 stycznia bieżącego roku w Centrum Sztuki Mościce, prezentowany będzie tamtejszej publiczności w bloku filmów krótkometrażowych, podczas czwartego dnia festiwalu (21. października), w Laemmle's NoHo 7 Theatre, w Hollywood.

W tym roku w programie festiwalu prezentowanych będzie kilkadziesiąt filmów. Wśród nich takie tytuły jak “Eter” Krzysztofa Zanussiego, “53 Wojny” Ewy Bukowskiej, czy “Dolina Bogów” Lecha Majewskiego.

Gośćmi Festiwalu będą między innymi Andrzej Chyra, czy Allan Starski, który w 1993 roku zdobył Oscara wraz z Ewą Braun, za scenografię do filmu Stevena Spielberga “Lista Schindlera”.

Po zakończonym festiwalu, z inicjatywy Amerykańskiej Polonii zorganizowane zostaną dodatkowe pokazy filmu oraz spotkanie z twórcą m. in. w Yorba Linda w Kalifornii. Dariusz Świątkowski, mieszkający od wielu lat w USA, a pochodzący z Tarnowa zapowiada ciepłe przyjęcie reżysera “Skrzypka”. Łukasz zostanie oprowadzony po Zachodnim Wybrzeżu, pojedzie do Las Vegas, czy spotka się z Andrzejem Warzochą - zdobywcą nagrody Emmy Award.

Zdjęcia do krótkometrażowego filmu “Skrzypek” realizowane były w Tarnowie. Ich autorem jest Michał Wojtasik - pochodzący z Tarnowa student Łódzkiej Filmówki. W obsadzie filmu znaleźli się profesjonaliści: Ireneusz Pastuszak – aktor Tarnowskiego Teatru i Anna Dzierża – aktorka z Krakowa, Jędrzej Hycnar, oraz Ireneusz Mosio – obecni studenci szkół teatralnych na wydziałach aktorskich, a także Mateusz Żelazo, Przemysław Witek i Oliwia Jamróg. Szczególne miejsce w obsadzie przypadło tarnowskiemu historykowi i regionaliście, autorowi książek o Tarnowie – Antoniemu Sypkowi. Pan Antoni został zaproszony do Miasta Aniołów wraz z reżyserem “Skrzypka” przez Dariusza Świątkowskiego, na pofestiwalowe spotkanie z tarnowską Polonią. Nie ma w Tarnowie drugiej takiej osoby jak On, która tak dobrze znałaby Tarnów i mogła przybliżyć go rodakom mieszkającym na obczyźnie. Niestety, Pan Antoni odmówił lotu, mimo iż całe życie marzył o podróżach, a takie miasta jak Los Angeles, czy Paryż, zna lepiej niż ich mieszkańcy - z książek.

Film Łukasza Olszówki opowiada historię skrzypka, który w młodości był ulicznym grajkiem, a po latach zostaje uznanym artystą. Po jednym z jego koncertów dochodzi do spotkania z grupką zaniedbanych pijaczków, w których rozpoznaje dobrze mu znanych chuliganów z lat młodzieńczych. Należy zaznaczyć,iż jest to produkcja non-profit, powstała dzięki prawdziwej pasji i zaangażowaniu twórców, którzy wykonywali swą pracę nieodpłatnie, a niezbędne koszty pokryli m.in. dzięki wsparciu sponsorów i patronów projektu, wśród których znalazła się firma Bruk-Bet sp. z o. o., Urząd Miasta Tarnowa, Urząd Gminy Tarnów oraz Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów.

Łukasz Olszówka – scenarzysta, autor muzyki i reżyser “Skrzypka” jest obecnie studentem V roku w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie kompozycji prof. Bettiny Skrzypczak - wybitnej polskiej kompozytorki muzyki współczesnej, mieszkającej w Szwajcarii. Specjalizuje się dodatkowo w muzyce filmowej i teatralnej w klasie prof. Piotra Salabera (kompozytora współpracującego z wybitnymi polskimi i zagranicznymi reżyserami teatralnymi) oraz w muzyce do gier komputerowych w klasie Konrada Beliny-Brzozowskiego (kompozytora muzyki growej i DJ-a). W roku 2018 Łukasz ukończył studia licencjackie na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa, będąc wśród 10% najlepszych absolwentów Akademii Muzycznej w roku akademickim 2017/2018. Dyrygenturę studiował u jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, niezrównanego znawcę muzyki współczesnej - prof. Wojciecha Michniewskiego, który dyrygował m.in muzyką Zbigniewa Preisnera do filmów Krzysztofa Kieślowskiego.

Maciej Uszko

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Asia z Woli Rzędzińskiej
Asia z Woli Rzędzińskiej 17.10.2019, 03:14
Brawo, brawo, brawo !!! Taka jestem dumna !!! BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI.
Darek z Woli
Darek z Woli 15.10.2019, 19:59
Genialnie, pozdrowienia dla całej ekipy

Pozostałe