Mniej miejsc w tarnowskich liceach i technikach. Magistrat zachęca do nauki w szkołach branżowych

  • 26.04.2021, 13:59
  • Daria Kurczab
mniej-miejsc-w-tarnowskich-szkolach-srednich-i-technikach-magistrat-zacheca-do-nauki-w-szkolach-branzowych.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Rekrutacja do szkół średnich to wymagający czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Od wyboru szkoły, zależy przyszłość ich dziecka. Według najnowszych danych na nadchodzący rok szkolny w naszym mieście przewidziano o 300 miejsc mniej w szkołach średnich i technikach. Oznacza to, że w Tarnowie będzie około dwóch tysięcy miejsc dla uczniów kończących ósmą klasę.

- Bardzo zachęcamy do wyboru szkół technicznych. Najogólniej rzecz biorąc nie tylko technikum, ale również szkół branżowych. Młodzi ludzie często dokonując wyboru, nie mając świadomości, jaki jest rynek pracy, a rynek pracy jest otwarty na zawodowców - mówi Bogumiła Porębska.

Jak podkreśla Bogumiła Porębska, dyrektorka Wydziału Edukacji w tarnowskim UM ważne jest, by więcej uczniów wybierało szkoły techniczne i branżowe.

- Technikum daje dwojakie wykształcenie, bo jest matura, czyli mamy możliwości rozpoczęcia studiów wyższych, a równocześnie mamy zawód, który od razu pozwala nam się znaleźć na rynku pracy. Serdecznie zapraszamy, będziemy Państwa namawiać do tego, żeby wybierać szkoły techniczne i zawodowe w Tarnowie, bo są na świetnym poziomie - mówi Bogumiła Porębska.

Nauka w technikum daje więcej możliwości w przyszłości.

- W przyszłości uczniowie mają możliwości zwiększania swoich umiejętności i też uzyskania certyfikatów w różnych zawodach, które nie są nauczane w szkołach. Ponieważ mamy dwa projekty unijne uczeń może uzyskać potwierdzone kwalifikacje dodatkowe. Dodatkowym bonusem są praktyki i staże zawodowe – mówi Bogumiła Porębska.

Nabory do szkół średnich będą prowadzone drogą elektroniczną 17 maja. Tarnowscy uczniowie ósmych klas będą mogli zarejestrować się własnymi loginami i hasłami, które otrzymają w swojej szkole. Uczniowie z innych szkół podstawowych, którzy będą chcieli składać podania do liceów i techników na terenie miasta, muszą założyć samodzielnie konta.

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe