Jak rozliczyć PIT przez internet? 3 ważne informacje

  • 16.11.2020, 17:48
  • Artykuł partnera
Jak rozliczyć PIT przez internet? 3 ważne informacje

 

Coroczne rozliczanie podatku PIT to obowiązek każdego z polskich podatników. Od kilkunastu lat Ministerstwo Finansów pozwala na wysyłanie deklaracji podatkowych za pośrednictwem internetu. Jest to ogromna oszczędność czasu, ponieważ nie musimy wypełniać stosów papierowych dokumentów i udawać się do urzędu. Dzięki internetowi szybko możemy zweryfikować, czy należy się nam zwrot podatku. Oto kilka cennych informacji na temat rozliczania podatku PIT przez internet.

Rozliczenie PIT online - jak się za to zabrać?

Sposobów na rozliczenie PIT-u online jest całkiem sporo. Jeden z nich to Program PIT 2021. W internecie funkcjonuje mnóstwo specjalnych portali specjalizujących się w oferowaniu innowacyjnych programów do wypełniania deklaracji podatkowych. Dzięki takiemu programowi wypełnienie deklaracji podatkowej samodzielnie, bez pomocy księgowego, będzie banalnie proste.

Programy posiadają szereg funkcjonalności, które informują wypełniającego krok po kroku, które informacje zamieścić w danym miejscu deklaracji PIT. Ich ogromnym atutem jest także fakt, iż z reguły są całkowicie darmowe. Źródłem zysku takich programów jest automatyczne zasugerowanie podatnikom realizację opłaty 1 proc. podatku na konkretny cel. Programy tego typu to jednak nie jedyna opcja na rozliczenie podatku PIT za pośrednictwem internetu.  

Twój e-PIT

Twój e-PIT to rewolucyjna usługa, która stosunkowo niedawno została wprowadzona przez Ministerstwo Finansów. Jest to specjalny portal, na którym na każdego podatnika czeka wygenerowany przez urząd skarbowy PIT. W chwili obecnej jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie osobom pracującym w oparciu o umowę o pracę oraz umowę zlecenie. Nie dotyczy np. przedsiębiorców. 

Jak wygenerować e-PIT?

Aby wygenerować rozliczenie PIT za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, trzeba postępować zgodnie z instrukcją. W pierwszej kolejności wchodzimy na stronę podatki.gov.pl i klikamy w zakładkę o nazwie "Zobacz swój e-PIT". Teraz będziemy musieli podać swój numer PESEL oraz kwoty przychodu za lata ubiegłe. Jest to niezbędne do tego, aby prawidłowo zweryfikować naszą tożsamość. Gdy weryfikacja przebiegnie w sposób prawidłowy, automatyczny system wygeneruje dla nas zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Teraz musimy już tylko sprawdzić, czy wszystkie informacje zawarte w przygotowanej przez urząd skarbowy deklaracji są prawidłowe. Ryzyko pojawienia się błędów jest znikome, jednak pomyłki mogą się zdarzyć.  

Terminy są najważniejsze! 

Bez względu na to, czy rozliczamy swoją deklarację podatkową w formie tradycyjnej czy za pośrednictwem internetu, musimy pamiętać przede wszystkim o obowiązujących nas wszystkich terminach. Nasz pracodawca ma czas na dostarczenie PIT do końca lutego. Z kolei do końca kwietnia to my, pracownicy musimy rozliczyć się ze skarbówką. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty, możemy także w kilka sekund skorzystać ze specjalnego rozwiązania przygotowanego przez Ministerstwo Finansów – e-PITu

 

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe