Brama termowizyjna w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie

  • 09.04.2020, 16:41
  • Daria Kurczab
tar-2020-04-09_szpit_kamera_termowizyjna.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dzięki zaangażowaniu pracowników Katedry Elektrotechniki PWSZ w Tarnowie powstało stanowisko do pomiaru temperatury ciała na odległość, które zostanie zainstalowane w Szpitalu wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie. Wykorzystanie minikamery na podczerwień spowoduje, że wykrywanie osób z podwyższoną temperaturą będzie bezpieczniejsze i szybsze. System wzbogacono o alarm, który poinformuje dźwiękowo o „namierzeniu” osoby z podwyższoną temperaturą. Pomysłodawczynią projektu jest Agnieszka Lisowska - Lis z PWSZ w Tarnowie.

W testowanym systemie program wyszukuje obszary na powierzchni twarzy o najwyższej temperaturze. Zazwyczaj są to oczy. Jeśli ustawimy alarm termiczny np. na poziomie 37,5oC i system wykryje obiekt o wyższej temperaturze to włączy się alarm termiczny (na obrazie) i sygnał dźwiękowy w systemie. W takim przypadku obserwowana osoba powinna zostać dodatkowo poddana badaniu temperatury oraz wywiadowi medycznemu.

 

Dodajmy, że takie stanowiska z kamerami termowizyjnymi stanęły również w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II .Na co dzień kamery termowizyjne służą naukowcom i studentom Politechniki Krakowskiej do prowadzenia badań naukowych. Teraz, w czasie walki z koronawirusem, pomogą personelowi medycznemu przy pierwszym kontakcie z pacjentem.

 

 

Źródło zdjęć https://www.malopolska.pl/aktualnosci/zdrowie/kamery-mierza-temperature-na-odleglosc?fbclid=IwAR1VVweZug-0vy77oFClUuYzPdtvBu1voZaSdX72xG9AkfX53WndESjqp68

Daria Kurczab

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe