Te substancje najmocniej zanieczyszczają olej silnikowy. Zobacz, co muszą wyłapać filtry w Twoim samochodzie!

  • 13.02.2020, 11:29 (aktualizacja 13.02.2020, 11:36)
  • Artykuł partnera
Te substancje najmocniej zanieczyszczają olej silnikowy. Zobacz, co muszą wyłapać filtry w Twoim samochodzie!
Olej pełni niezwykle istotną funkcję ochronną w samochodzie. Jeżeli środek smarujący nie jest w stanie wywiązywać się ze swoich zadań, wtedy elementy silnika ulegają znacznie szybszemu zużyciu. Pewnych reakcji nie da się uniknąć, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu oleju oraz filtrów olejowych. W momencie kiedy zapchane wkłady przepuszczają zbyt dużo różnych zanieczyszczeń, nawet całkiem nowy płyn bardzo szybko straci sporo ze swoich pierwotnych właściwości.

Cząsteczki stałe oraz opiłki metali powinny zostać wyłapane przez filtr oleju, ale to nie wszystko

 

Jak ocenić kondycję oleju oraz przegród, które mają za zadanie zatrzymanie niebezpiecznych dla silnika zabrudzeń? Według specjalistów ze sklepi motoryzacyjnego AutoCraft24.pl na takie pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od danego auta: jego wieku, przebiegu, a nawet rodzaju spalanego paliwa. Silniki wysokoprężne wytwarzają znacznie więcej sadzy niż „benzyniaki” czy auta z napędem LPG, dlatego filtr oleju w Dieslu ma inną, odpowiednio dostosowaną konstrukcję. Osadzająca się na elementach silnika sadza z niespalonych cząsteczek paliwa poważnie zakłóca prawidłowe smarowanie. Wprawdzie oleje mają dodatki rozpraszające takie zanieczyszczenia, jednak nie działają one w nieskończoność. Nadmiar cząsteczek stałych szybko zabarwia olej na ciemne barwy, co powinno stanowić dla kierowcy czytelny sygnał konieczności wymiany smarowidła oraz wkładów filtrujących.

 

Poważnym zagrożeniem dla żywotności jednostki napędowej są także paliwo, woda i inne związki chemiczne

 

Kontakt oleju silnikowego z innymi płynami poważnie zmienia jego właściwości. W takiej sytuacji zalecenia producentów o wymianie oleju i filtrów mogą okazać się niedokładne. Utrata lepkości przez substancję smarującą skutkuje obniżeniem efektywności zabezpieczenia. Warto wiedzieć, w jaki sposób dostają się one do jednostki naprędowej bądź miski olejowej. I tak benzyna oraz olej napędowy wchodzą w reakcję z olejem silnikowym w trakcie rozruchu. Rozrzedzony przez nie film olejowy ma nieporównywalnie gorsze parametry. Woda w naturalny sposób skrapla się wewnątrz silnika, jednak w standardowych warunków zostaje całkowicie odparowana. To zjawisko nie zachodzi zimą, podczas pokonywania krótkich dystansów. Ponadto usterki zaworu EGR, uszczelek oraz głowicy mogą przyczyniać się do wymieszania oleju z wodą – tak powstała emulsja poważnie redukuje możliwości smarowidła. Z kolei nieszczelne pierścienie tłokowe powodują przedostawanie się produktów spalania paliwa (kwasów, siarki) do oleju, co skutkuje przyspieszeniem korozji wewnętrznych elementów silnika.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe