Ile pracują Polacy? Czy osiem godzin dziennie to jeszcze norma?

  • 15.11.2021, 10:47 (aktualizacja 15.11.2021, 14:09)
  • News4Media
Ile pracują Polacy? Czy osiem godzin dziennie to jeszcze norma? iStock
Eksperci sprawdzili, ile czasu Polacy poświęcają na pracę zawodową. Okazuje się, że 8 godzin w ciągu dnia nie jest już czymś powszechnym, a kilkanaście procent z nas nie wie, co to jest 5-dniowy tydzień pracy.

Badanie zostało zrealizowane od 29 października do 2 listopada metodą CAWI na grupie 804 pracujących zawodowo Polaków w wieku 18-80 lat. Zleceniodawcą działania jest platforma ePsycholodzy, a zostało ono wykonane przez UCE Research i Syno Poland. Wnioski płynące z przedstawionych wyników mogą zaskakiwać.

Okazuje się, że 54 procent odpowiadających na pytania wskazało, że pracuje 5 dni w tygodniu. 6-dniowa aktywność zawodową deklaruje 6 procent respondentów, a 4 proc. zapytanych o zdanie wyjaśniło, że są zajęci przez cały tydzień. Są także osoby, które nie mają w tak dokładny sposób uregulowanego czasu pracy i wskazują (5 proc.), że liczba dni pracujących zależy od danego miesiąca.

„Każdy może mieć w życiu okres wzmożonej aktywności zawodowej. Jeżeli jednak dana osoba ciągle pracuje siedem dni tygodniowo, to przestaje rozróżniać czas zawodowy od prywatnego i poszczególne dni tygodnia. Wtedy warto się zastanawiać, czy nie ma do czynienia z pracoholizmem"– komentuje na portalu money.pl współautor badania Michał Murgrabia.

Okazuje się także, że 5-godzinny tydzień pracy jest domeną osób z wyższym wykształceniem. Tyle czasu na zajęcia zawodowe poświęca:

  • 14 procent z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym,

  • 40 procent z wykształceniem zasadniczym,

  • 47 procent z wykształceniem średnim,

  • 64 procent z wykształceniem wyższym.

Z przedstawionego badania wynika, że aż 63 proc. respondentów odpowiedziało, że dziennie od 7 do 8 godzin. 13 procent z nich na zajęcia zawodowe poświęca 9-10 godzin, a 10 proc. 4-6 godzin. 8 procent zapytanych o zdanie wskazało, że praca zajmuje im więcej niż 10 godzin dziennie. Osoby, które aktywne są ponad 8 godzin, mają różne motywacje. Są to zarówno aspiracje zawodowe, sposób na zarobienie większych pieniędzy, a także perfekcjonizm i chęć jak najlepszego wykonania obowiązków. Fachowcy dodają, że natłok pracy może wynikać także z ucieczką od trudności w innych sferach życia.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe