Kilkaset tysięcy fałszywych SMS-ów. Nie klikaj, bo stracisz pieniądze!

  • 24.09.2021, 13:06 (aktualizacja 24.09.2021, 15:45)
  • News4Media
Kilkaset tysięcy fałszywych SMS-ów. Nie klikaj, bo stracisz pieniądze! iStock
Informacje o kolejnych oszustwach zalewają polskie media każdego dnia. Tym razem cyberprzestępcy wykorzystali aktualną sytuację epidemiczną, budząc wśród odbiorców SMS-a niepokój i usypiając ich czujność. O zagrożeniu informuje Główny Inspektor Sanitarny, pod którego podszywali się złodzieje, rozsyłając setki tysięcy wiadomości.

Zostałeś skierowany na kwarantannę

Z nieznanego źródła, wyświetlającego się w telefonie jako użytkownik „Kwarantanna”, cyberprzestępcy rozesłali potencjalnym ofiarom oszustwa krótkie wiadomości. Treść SMS-a mówi o tym, że odbiorca został skierowany do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Powodem ma być wykrycie zakażenia w jego najbliższym otoczeniu. Aby dowiedzieć się więcej na temat nałożonego obowiązku izolacji, trzeba kliknąć w zamieszczony w komunikacie link.

Tego nie należy robić pod żadnym pozorem

W dzisiejszym świecie standardem jest przekazywanie wiadomości, również tych oficjalnych, za pomocą mediów społecznościowych czy komunikatów bezpośrednio na nasze urządzenia mobilne. To może sprawić, że w trosce o własne zdrowie i z obawy przed rzekomą kwarantanną, bezrefleksyjnie uruchomimy załączony link. Takie postępowanie może prowadzić do niekontrolowanego zainstalowania w naszym telefonie złośliwego oprogramowania. Wprowadzony w ten sposób do urządzenia wirus, może przechwycić poufne dane, np. login i hasło do bankowości elektronicznej. Za ich pomocą złodzieje mogliby dokonywać w naszym imieniu transakcji, narażając tym na straty finansowe.

Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia

Na profilu Głównego Inspektora Sanitarnego w serwisie Twitter pojawił się wpis, który ostrzega przed oszustwami tego typu. Urząd wyjaśnia, że inspekcja sanitarna nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron internetowych. Podobne zdarzenia nie miały również miejsca w przeszłości.

[removed][removed]
Podobny komunikat wystosował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

„Oszuści rozsyłają fałszywe SMSy o treści ‘Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny’.Przesyłany link prowadzi do strony zawierającej złośliwe oprogramowanie, które potrafi wykradać hasła do bankowości elektronicznej. Nie dajcie się oszukać!” – wyjaśniają specjaliści od cyberzagrożeń.

[removed][removed]

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe