Oświetlenie łazienkowe – do czego potrzebujemy lamp w łazience?
Oświetlenie w łazience pełni różne funkcje – dlatego też zazwyczaj należy postawić na przynajmniej kilka typów opraw oświetleniowych, dbając o odpowiednie rozmieszczenie ich w przestrzeni. Przede wszystkim konieczne jest oświetlenie główne, które pozwala na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się lub wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych. Przy bardziej precyzyjnych czynnościach (robienie makijażu, golenie się) trzeba postawić na oświetlenie zadaniowe – zapewniające mocniejszy strumień światła. W końcu, nie zapominajmy o tym, że lampy i emitowane przez nie światło to ważny element dekoracyjny, wpływający na odbiór całej przestrzeni i jej klimat.
Strefy oświetleniowe w łazienkach i podstawowe rodzaje opraw
Przy planowaniu oświetlenia łazienki wyróżnia się kilka podstawowych stref. Dobór lamp zależy oczywiście od ich przeznaczenia oraz miejsca, w którym zostaną zamontowane.
Bazą jest wspomniane wcześniej oświetlenie główne – zapewnia równomierne doświetlenie wnętrza. W tej roli stosuje się najczęściej lampy sufitowe lub wiszące. Może to być pojedyncza duża oprawa lub kilka mniejszych – na przykład oczek wpustowych lub reflektorów.
Szczególnie ważne w przypadku łazienki jest oświetlenie strefy lustra (umywalki). To właśnie w tym miejscu wykonuje się najbardziej precyzyjne zabiegi. Wymaga ono perfekcyjnego doświetlenia. Warto postawić na kinkiety lub reflektory montowane obok tafli. Coraz częściej można też spotkać lustra ze zintegrowanymi modułami oświetleniowymi – to nie tylko designerskie rozwiązanie, o ciekawej estetyce, ale też skuteczny sposób na odpowiednie oświetlenie i oszczędność miejsca w jednym.
Kolejną przestrzenią, w której montuje się źródła światła, jest strefa wanny lub prysznica. Należy stosować w niej uzupełniające produkty o maksymalnej wytrzymałości i szczelności, które emitują subtelne światło, sprzyjające relaksacji.
Obok podstawowych źródeł światła w łazienkach chętnie stosuje się oświetlenie dekoracyjne – punktowe (oczka wpustowe) lub liniowe (taśmy LED). Montuje się je na sufitach, podłogach, ścianach, a nawet na powierzchni mebli. Spory wybór takich produktów oferuje na przykład: LightPlus.pl.
Kluczowe parametry techniczne – jak wybrać lampy do łazienki?
W przypadku oświetlenia łazienki kluczową sprawą jest zapewnienie bezpiecznego użytkowania poszczególnych lamp, zwłaszcza tych znajdujących się w pobliżu wanny, prysznica czy umywalki, gdzie ryzyko zachlapania oprawy wodą jest naprawdę spore. W takich miejscach koniecznie trzeba stosować lampy o wysokim współczynniku ochrony IP (oświetlenie ogólne minimum IP44, w strefie wanny czy umywalki: IP65), co zmniejsza ryzyko wniknięcia wody do wnętrza, a przez to spowodowania zwarcia w instalacji elektrycznej.
Wszystkie punkty świetlne w łazienkach powinny być wykonane z materiałów o wysokiej trwałości, odpornych na zalanie wodą czy wilgoć. Świetnie sprawdza się aluminium, stal nierdzewna, szkło czy tworzywa sztuczne.
Warto stawiać na energooszczędne źródła światła LED. Podstawą powinno być oświetlenie o neutralnej barwie, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności. W strefie lustra dodatkowo należy zastosować produkty o wysokim współczynniku oddawania barw, najlepiej nie niższym niż CRI 90.
Oświetlenie łazienkowe – funkcjonalność i estetyka
Dobre lampy łazienkowe są praktyczne i modne. Wpisują się w stylistykę całej przestrzeni – w łazienkach glamour można zastosować produkty chromowane z kryształkami, w nowoczesnych – minimalistyczne lampy. Zawsze trzeba zwracać uwagę na względy bezpieczeństwa – należy wykorzystywać wyłącznie modele przeznaczone do użytkowania w takich miejscach. Dzięki temu zyskuje się wygodne i praktyczne oświetlenie, które sprosta nawet największym wymaganiom.