Jak wygląda kolumna półkowa?
Jest to destylator zbudowany z półek. Ich liczba nie jest stała – do produkcji domowych trunków wystarczy 3-5 półek. Destylatory tego typu najczęściej posiadają szklane lub miedziane segmenty, a w nich półki zbudowane z miedzi albo stali nierdzewnej – miedź jest lepsza, ponieważ zapewnia wyższą jakość alkoholu oraz szlachetniejszy smak gotowego trunku.
W odróżnieniu od pot-stilla, kolumna półkowa nie posiada wypełnienia (tj. sprężynek pryzmatycznych). Alkohol skrapla się bezpośrednio na półkach, a im więcej segmentów (półek), tym większa zawartość alkoholu, dlatego właśnie ilość półek ma takie znaczenie, szczególnie gdy celem jest uzyskanie mocnego destylatu, zbliżonego mocą do spirytusu. Na samym dole kolumny półkowej może też znajdować się specjalna półka - separator piany, który zatrzyma ewentualne zanieczyszczenia z kotła (np. pianę z gotowanych nastawów). Pojemność kotła dobierana jest natomiast do ilości destylatów jaki chce się produkować - im więcej, tym wygodniejszy będzie większy kocioł.
Kolumna półkowa, którą można zamówić m.in. na https://dobrydestylator.pl/kolumna-polkowa-fi-89, przeznaczona jest głównie do destylacji alkoholi smakowych. Posiada jednak dodatkowo opcję produkcji mocnego destylatu zbliżonego do spirytusu – zwłaszcza wtedy, gdy do kolumny zamontuje się dodatkowy moduł (zwany modułem OLM). Z dodatkowym modułem, spirytus z kolumny półkowej jest zbliżony do tego uzyskiwanego na kolumnie rektyfikacyjnej. Więcej o działaniu takiego sprzętu: dobrydestylator.pl.
Jak przygotować kolumnę półkową do pracy?
Kolumny półkowe mają budowę modułową, czyli szklane segmenty można dowolnie dokładać albo demontować, regulując w ten sposób wysokość destylatora – im więcej będzie półek, tym mocniejszy alkohol. Do produkcji mocnego czystego destylatu (słabego spirytusu) można jeszcze dodać specjalny moduł (moduł OLM) który dodatkowo oczyszcza i wzmacnia destylat. Nie trzeba natomiast wsypywać do kolumny wypełnienia, jak to się dzieje w przypadku destylacji na pot-stillach.
Kocioł kolumny półkowej warto wyposażyć w regulator mocy do grzałek, bo dzięki temu użytkownik zyskuje większą kontrolę nad procesem destylacji. Przydaje się także ocieplenie kotła, które pozwala oszczędzać energię. Głowica kolumny półkowej powinna umożliwiać dokładne, precyzyjne sterowanie, dlatego powinna być zaopatrzona w zawór iglicowy (precyzyjny). Do obserwacji mocy odbieranego alkoholu przydaje się także papuga z chłodniczką, mocowana bezpośrednio do zaworka precyzyjnego.