- W tym momencie na Ładnej, gdzie są światła, gdzie się korkuje, gdzie ilość inwestorów z jednej i z drugiej strony spowodowała zwiększenie ruchu, myśmy tę analizę ruchu przeprowadzili i jednym z najlepszych wariantów, który może usprawnić ten ruch to jest budowa ronda. Dzięki przychylności GDDKiA, dzięki współpracy z panem starostą, ze Starostwem Powiatowym w Tarnowie, ze wszystkimi pracownikami, udało się dojść do porozumienia i wygenerować podpisanie umowy. Kwota to jest 737 tysięcy złotych, koniec wykonania dokumentacji to jest grudzień 2026 roku – mówi Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
- Wizja pana wójta Skrzyszowa jest świetna, bo jest wybiegająca wiele lat do przodu, co też pokazuje myślenie przyszłościowe, włączenie obwodnicy miasta, obwodnicy Skrzyszowa, Ryglic – to są te rozwiązania otworzone na tereny, gdzie będzie można inwestować gospodarczo. To jest bardzo dobry kierunek i powiat będzie się włączał – zapewnia Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
- Ten krok, którego jesteśmy dzisiaj świadkiem, czyli podpisanie umowy na to rondo, które wychodzi i łączy się z obwodnicą dając rozwój gminie Skrzyszów, pokazuje mobilizację, determinację gminy. Chciałbym, żeby taka sama była w mieście Tarnowie. Tutaj mała gmina, jaką jest Skrzyszów wykłada pieniądze, daje, pokazuje. To jest naprawdę rozwój, to trzeba widzieć – podkreśla Maciej Ostrowski, dyrektor GDDKiA w Krakowie.
Są plany, by w przyszłości – jeśli dojdzie do realizacji – to rondo połączyło się ze wschodnią obwodnicą Tarnowa. Jak zauważają samorządowcy i politycy, taki układ komunikacyjny pozwoliłby na uwolnienie nowych terenów pod inwestycje, a to przełożyłoby się na nowe miejsca pracy i bogacenie się tej części regionu.
- Można powiedzieć, że nie jest to rondo jakąś bardzo dużą inwestycją, ale inwestycją, która jest strategiczna, strategiczna ze względu na to, o czym mówił pan wójt. To rozwiązania, które mają otworzyć tę część regionu tarnowskiego na przyszłe zadania, a więc wschodnią obwodnicę Tarnowa, jak również co jest kluczowe ma ta inwestycja, budowa tego ronda poprawić bezpieczeństwo – zauważa Stanisław Bukowiec, sekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury.
- To są projekty, które łączą cały ten teren, a więc i gmina Lisia Góra, i gmina Skrzyszów, wszystkie pozostałe gminy naprawdę na tym tylko skorzystają – dodaje Urszula Augustyn, posłanka na Sejm RP.
- Wschodnia obwodnica Tarnowa to jest temat, który na pewno przez kilka następnych tygodni będzie w naszych głowach, pan prezydent Jakub Kwaśny obiecał być może zwołanie sesji nadzwyczajnej, która w tym temacie pozwoli na dyskusję radnych, aby pierwsze pieniądze na ten etap projektowy się znalazły. Tu też bardzo dziękuję za to wsparcie finansowe panu wójtowi gminy Skrzyszów i gminy Lisia Góra, bo to jest niezwykle ważne, bo tak naprawdę my też w Tarnowie szukamy pieniędzy na to, aby tę ważną inwestycję dla Tarnowa uruchomić – zapewnia Piotr Górnikiewicz, poseł na Sejm RP.
Wyjaśnijmy, że samorządy Skrzyszowa i Lisiej Góry zaproponowały partycypację w kosztach związanych z powstaniem wschodniej obwodnicy Tarnowa licząc na zwrot w postaci rozwoju gospodarczego tych terenów.