Rower elektryczny wymaga pracy mięśni i układu krążenia!
Mitem jest, że rower elektryczny wykonuje całą pracę za użytkownika. Wspomaganie nie oznacza, że rower jedzie sam! Nadal wymaga pedałowania – aby silnik działał, musisz pedałować – to zasada wszystkich rowerów z systemem PAS (pedal-assist). Oznacza to, że podczas jazdy angażujesz mięśnie nóg, pośladków i core. Ponadto dobre e-rowery pozwalają regulować poziom wspomagania – na niskim poziomie to wciąż całkiem intensywny trening.
Wsparcie w ruchu
Dzięki elektrycznemu wspomaganiu rower pomaga się ruszać częściej, zwłaszcza osobom, które nie przepadają za ruchem. Łatwiejsze pedałowanie sprawia, że osoby mniej aktywne fizycznie częściej wybierają rower jako środek transportu lub formę rekreacji. Zwiększa to częstotliwość ruchu w ciągu dnia, co przekłada się na lepsze zdrowie ogólne.
Chcesz spróbować jazdy na takim jednośladzie? Wypożyczalnia rowerów elektrycznych może przyjść Ci z pomocą. Wynajmując rower elektryczny, możesz przetestować jego możliwości i upewnić się w decyzji zakupowej, jeśli jest to również Twoim zamiarem.
Mniejsze obciążenie stawów z rowerem elektrycznym
Rower elektryczny to świetny wybór dla osób z nadwagą, bólem kolan, bioder czy po kontuzjach, które chcą się ruszać, ale unikają intensywnego wysiłku ze względu na dyskomfort. Wspomaganie zmniejsza obciążenie stawów kolanowych i skokowych, a w końcu to one najbardziej pracują podczas chodzenia lub biegania. Co więcej, na rowerze elektrycznym łatwiej zachować kontrolę nad ruchem, co zmniejsza ryzyko przeciążeń oraz pogłębiania urazów.
Co ważne, rower elektryczny może pomóc nawet osobom z ograniczeniami ruchowymi wrócić do regularnej aktywności fizycznej! Bez bólu i początkowej frustracji.
Dłuższe trasy ze wspomaganiem
Za sprawą wspomagania pedałowania, rower elektryczny umożliwia pokonywanie dłuższych dystansów bez ogromnego zmęczenia. Przekłada się to na dłuższy czas na świeżym powietrzu i w ruchu, a przecież właśnie o to chodzi! Co więcej, większa liczba przejechanych kilometrów to więcej spalonych kalorii, a więc realne wsparcie w redukcji masy ciała. Musisz wiedzieć, że regularne, dłuższe trasy poprawiają wydolność tlenową, czyli zdolność organizmu do dostarczania tlenu do mięśni – kluczową cechę dobrej kondycji. Kiedy postawisz na niewielkie lub umiarkowane wspomaganie, trening może okazać się równowartością lekkiego treningu cardio, zwłaszcza gdy jeździsz kilka razy w tygodniu.
Podsumowując, rower elektryczny jak najbardziej pomaga w utrzymaniu dobrej formy fizycznej, oczywiście jeśli korzystasz z niego regularnie. Przy czym uwzględniając, że nie jest to tak intensywny trening jak na zwykłym rowerze, ale w praktyce wiele osób jeździ pojeździe ze wspomaganiem częściej i dalej, co rekompensuje niższą intensywność. Jak więc widać, lepszy e-bike niż brak ruchu. A jeśli kiedyś zapragniesz większych wyzwań, w dowolnej chwili możesz zmniejszyć poziom wspomagania albo przesiąść się na klasyczny rower.