Za co kochamy świece sojowe? Dlaczego parafinę warto zamienić na wosk sojowy?

  • 19.08.2021, 12:50
  • Artykuł partnera
Za co kochamy świece sojowe? Dlaczego parafinę warto zamienić na wosk…
Nadal najpopularniejszym typem świecy w Polsce jest ta tradycyjna – parafinowa. W dużej mierze wynika to nie tyle z wyboru konsumentów, co z zalewania rynku przez producentów tym właśnie typem świecy. Świadomość ekologiczna stale jednak rośnie i coraz więcej osób sięga po świece sojowe.

Co jest nie tak z parafiną?

Świece parafinowe są z nami od dawna. Z każdym kolejnym rokiem zdajemy sobie jednak coraz lepiej sprawę, że rozstanie się z nimi jest pożądane tak dla naszego zdrowia, jak i dla dobra środowiska. W wyniku badań przeprowadzonych m.in. przez American Chemical Society udowodniono, że w wyniku spalania parafiny do atmosfery ulatniają się tak niebezpieczne związki jak toluen i benzen. Obydwa są szkodliwe dla środowiska, a ponadto benzen uznawany jest za rakotwórczy, natomiast toluen często powoduje zawroty głowy. Do tego dochodzą jeszcze szkodliwe i alergogenne barwniki i sztuczne dodatki zapachowe, które mają poprawiać nasze doznania zapachowo-wizualne, ale w dużej mierze mogą nas też truć.

Zdrowa alternatywa – wosk sojowy

Mimo stałego zalewu supermarketów i drogerii świecami parafinowymi, coraz większa grupa klientów świadomie rezygnuje z zakupu tego typu produktów i szuka dla nich alternatywy. Tą jest m.in. świeca sojowe, która jest produkowana wyłącznie z wosku roślinnego. Wosk w tym przypadku to nic innego, jak utwardzony olej roślinny, który pod wpływem temperatury zaczyna się topić. Jest to produkt naturalny, nietoksyczny. Producenci tego typu świec rezygnują także z chemicznych, sztucznych dodatków, barwników i zapachów. Stawia się tutaj raczej na naturalne olejki eteryczne, które dają nie mniej piękny, a przy tym bezpieczny zapach. Dodatkowo, świece z dodatkiem olejków eterycznych można wykorzystywać jako jedno z narzędzi aromaterapii. Co ciekawe, niska temperatura topnienia wosku sojowego sprawia, że naturalne olejki eteryczne w świecy uwalniają się lepiej, a sam zapach jest intensywniejszy.

Zalety świec sojowych

Świece sojowe przede wszystkim są bezpieczne. Nie powodują bólu głowy, do których rozwoju może się przyczyniać spalanie parafiny. Świece sojowe można palić zarówno przy małych dzieciach, jak i kobietach w ciąży. Produkty te nie są również szkodliwe dla zwierząt.

  • Podczas palenia świec sojowych nie wydzielają się substancje takie jak benzen czy toluen.
  • Świece sojowe nie kopcą, nie wydzielają praktycznie dwutlenku węgla, podczas ich spalania wydziela się także prawie 90% mniej sadzy.
  • Wosk sojowy jest biodegradowalny, spala się właściwie do końca, nie zanieczyszcza środowiska. Produkty te są w 100% naturalne – z powodzeniem mogą korzystać z nich weganie.
  • Świece sojowe palą się nawet do 50% dłużej niż parafinowe.
  • Wosk sojowy topi się w niższej temperaturze, nie można się więc nim poparzyć.
  • Jeśli gdzieś rozleje się roztopiony wosk, łatwo go usunąć.
Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe