Tarnów. Mieszkańcy regionu zgłaszają się do wojska. Nabór do służby wciąż trwa

  • 21.07.2021, 13:00
  • Wioletta Zarębska
tarnow-mieszkancy-regionu-zglaszaja-sie-do-wojska-nabor-do-sluzby-wciaz-trwa.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wojsko Polskie rekrutuje do służby. Chętni mogą wybierać spośród wszystkich dostępnych ścieżek kariery, zgłosić można się zarówno do służby zawodowej, jak i do wojsk obrony terytorialnej. Tylko w przeciągu ostatniego roku do tarnowskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień wpłynęło ponad 250 wniosków o przyjęcie w szeregi Wojska Polskiego.

- Kampania Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej tak naprawdę trwa cały czas. Jeśli chodzi o wymagania, jakie trzeba spełnić, żeby zostać żołnierzem to przede wszystkim trzeba mieć 18 lat i trzeba posiadać obywatelstwo polskie. Dodatkowo trzeba spełniać warunki: posiadać zdolność psychofizyczną oraz zdolność fizyczną do pełnienia czynnej służby wojskowej. Takim ważnym aspektem jest również to, że nie możemy być karani za przestępstwa umyślne – wyjaśniał por. Paweł Badoń z WKU w Tarnowie.

Po przejściu procesu rekrutacyjnego kandydat otrzymuje kartę powołania. Później potrzebne jest jeszcze przeszkolenie wojskowe.

- Pierwszy krok do zawodowej służby wojskowej to jest tak naprawdę służba przygotowawcza. Przeszkolenie 28-dniowe, w ramach którego żołnierz nabywa umiejętności podstawowego rzemiosła jeśli chodzi o zawód w Wojsku Polskim - dodaje por. Paweł Badoń. 

Później żołnierz ma możliwość wyboru, do której jednostki trafi. Najbliższe garnizony znajdują się w Krakowie, Bielsku-Białej, Gliwicach czy Rzeszowie.

Oprócz zawodowej służby wojskowej od kilku lat można wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Jeśli ktoś tak naprawdę nie chce związać się z mundurem na stałe, ale chciałby pogodzić życie cywilne z wojskowym, wojska obrony terytorialnej, czyli terytorialna służba wojskowa jest tak naprawdę idealnym rozwiązaniem. Jeżeli kandydat przejdzie pozytywnie proces rekrutacji, w pierwszej kolejności – jeżeli nie był nigdy w wojsku, nie miał przeszkolenia zostaje skierowany na 16 dni szkolenia podstawowego, po to żeby potem brać udział w ćwiczeniach rotacyjnych. Są to ćwiczenia w dni wolne od pracy, czyli 1 weekend w miesiącu - zachęca rzecznik prasowy WKU w Tarnowie. 

Rekrutacja do służby wojskowej odbywa się teraz za pomocą portalu www.ZostańŻołnierzem.pl. Wojsko Polskie kusi kandydatów stabilnym zatrudnieniem, wynagrodzeniem, jasno określoną ścieżką awansu i emeryturą po 25 latach służby.


 

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
malopolska
malopolska 21.07.2021, 22:58
dziwne w POLICJI PANI z wada wzroku sluzy a w wojsku nie mozna

Pozostałe