Niespełna roczny chłopiec w Oknie Życia w Tarnowie

  • 16.07.2021, 12:00
  • Gabriela Kudła
chlopiec-w-oknie-zycia-w-tarnowie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Niecodzienna sytuacja miała miejsce w prowadzonym przez siostry józefitki, tarnowskim Oknie Życia. W czwartkowe południe zostawiono tam prawie rocznego chłopca. Na miejsce natychmiast została wezwana karetka pogotowia.

- Dla nas bardzo wyjątkowa sytuacja i chwila. W godzinach przedpołudniowych tuż przed godziną 11:00 w domu rozległ się dźwięk z Okna Życia. Dla nas jest to zaraz sygnał, alarm, żeby zareagować. Co prawda pewnie nie spodziewałyśmy się za bardzo, że o takiej porze - można powiedzieć w samym centrum dnia - znajdzie się dziecko w Oknie Życia, natomiast patrząc znalazłyśmy w nim pięknego chłopca - mówi siostra Pacyfika Pławecka, józefitka. 

W chwili obecnej chłopiec przebywa w tarnowskim szpitalu.

-  Po badaniach diagnostycznych, tak jak przekazała mi pani doktor, kierownik oddziału okazuje się, że dziecko jest w stanie dobrym,  wygląda również na zadbane. Na pewno przez kilka najbliższych dni pozostanie na oddziale szpitalnym - mówi Damian Mika, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. 

O znalezieniu dziecka siostry natychmiast poinformowały odpowiednie służby. - policje ośrodek adopcyjny, sąd rodzinny i tarnowski mops.

- My czekamy w tym momencie. Sąd rodzinny zaraz zapewne zapyta nas o wskazanie rodziny zastępczej dla tego maluszka. Sąd rozpocznie procedura nadania nowej tożsamości dziecku. Zostanie nadane mu nowe imię i nazwisko, pesel, zostanie wystawiony akt urodzenia. Od tego momentu będzie  się mogła zacząć procedura adopcyjna i to już jest jakby kompetencja ośrodka adopcyjnego w Tarnowie - mówi Sylwia Walaszek-Banuch, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie.

Dodajmy, że to już piąte dziecko w tarnowskim oknie życia.

- Ostatni taki przypadek był w 2018 roku. To desperacja, duża odwaga, na pewno kryje się dramat, być może matki, rodziny czy samego dziecka - dodaje siostra Pacyfika Pławecka.

Przypomnijmy, że Okno Życia to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się od zewnątrz, a po jego otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem siostry zakonne.

Gabriela Kudła

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
sola
sola 16.07.2021, 17:30
"wygląda również na zadbane dziecko także na pewno przez kilka " - a powinno być "wygląda również na zadbane dziecko , TAK ŻE na pewno przez kilka " Pomijając fakt słabej znajomości j. polskiego przez redagującą tekst Uważam, że bardziej powinno się skupić na pomocy matce czy w ogóle rodzinie tego malucha. Nie wyobrażam sobie bólu i cierpienia tej kobiety .

Pozostałe