Nowe branże w Tarnowie skorzystają z Tarczy Antykryzysowej 9.0

  • 30.04.2021, 14:46
  • Natalia Tryba
zus-tarcza-90.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli uzyskać zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień oraz świadczenie postojowe nawet do pięciu razy. Takie zmiany wynikają z najnowszego rozporządzenia rady ministrów, które weszło w życie 26 kwietnia. Jest to tzw. Tarcza 9.0 a mogą z niej korzystać przedsiębiorcy, którzy odczuli w swojej działalności negatywne skutki COVID-19.

- Jest to 46 branż, które otrzymywały już pomoc na podstawie poprzednich tarcz oraz 17 nowych rodzajów działalności takich jak salony kosmetyczne, salony fryzjerskie, sklepy budowlane, meblowe czy też handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie będą mogli wystąpić ci przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed listopadem 2020 roku i na 31 marca prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wymienionych w rozporządzeniu.

- Wnioski o zwolnienie można składać od 4 maja przez platformę usług elektronicznych ZUS. Aby to zrobić trzeba będzie wykazać spadek przychodu przynajmniej o 40 % i tutaj trzeba porównać przychód z jednego z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego luz z miesiąca analogicznego z roku 2020.

Nowością jest to, że przychód można porównać do okresu sprzed pandemii.

- Aby otrzymać zwolnienie będzie trzeba złożyć wnioski do 30 czerwca. Ci płatnicy, którzy mają obowiązek składania dokumentów rozliczeniowych będą musieli pamiętać o tym, by te dokumenty złożyć do tej daty. Ci, którzy opłacili składki – będą mogli się starać o ich zwrot.

Jeśli chodzi o dodatkowe świadczenia postojowe – przedsiębiorcy z określonych branż będą je mogli otrzymać nawet do pięciu razy. Liczba możliwych do otrzymania świadczeń będzie pomniejszana o pieniądze wypłacane wcześniej - na podstawie rozporządzeń z grudnia i lutego.

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe