Fusy z kawy zamiast soli i piasku? Tarnów chciałby w przyszłym roku dołączyć do eksperymentu

  • 24.02.2021, 13:34
  • Natalia Tryba
kawa-zamiast-soli-na-chodnikachgot.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Wiele polskich miast, które czerpały inspirację od Lwowian, przystąpiły tej zimy do eksperymentalnego wykorzystania fusów z kawy. Zastąpiły one tradycyjną sól i piasek do posypywania miejskich alejek, by zalegający śnieg nie stwarzał zagrożenia. Wśród tarnowian pojawiły się głosy, że i w naszym mieście udałoby się przeprowadzić pilotażową wersję takich działań. Poparli to radni.

- Są argumenty przemawiające za. Na pewno jako taka innowacja, która pozwala na ponowne przetworzenie odpadów, czyli tych, które musielibyśmy wyrzucić. Fusy z kawy moglibyśmy ponownie wykorzystać na nasze chodniki i drogi. Podobno jest to z korzyścią dla naszych zwierząt i ich łap, bo sól jest dla nich nieprzyjemna - mówi Sebastian Stepek.

Radni dostrzegają w takim działaniu aspekty proekologiczne. Trwają m.in. przygotowania koncepcji – A DOKŁadniej tego jak miałoby to wyglądać w praktyce

- Warto też poczekać na opinię mieszkańców, czy im się to podoba i czy są za takim pomysłem, by mogło to zostać w naszym kraju. Niestety są też, pojawiają się argumenty, przeciwne. Ekolodzy, naukowcy podkreślają, że kawa, czy też fusy mają kilka wad, np. właściwości grzybobójcze. Dlatego, gdybyśmy chcieli posypywać alejki w parkach, wiosną mogłoby negatywnie odbić się m.in. na roślinności - wyjaśnia radny.

Ważne zatem będzie przygotowanie do działania, by moda na fusy z kawy nie okazała się niebezpieczną. Sebastian Stepek podkreśla, że gdyby ta metoda okazała się być skuteczna - trzeba będzie nawiązać współpracę z restauratorami i palarniami, by pozyskiwać wyrzucane dotąd odpady.

Pytanie, czy też fusów wystarczy. Wiem, że restauratorzy są gotowi, ale jest także problem organizacyjny. Należałoby te fusy odbierać od restauratorów, ktoś musiałby to robić. A fusy trzeba by było zbierać do jakichś pojemników. Pojawiają się też kwestie prawne, czy jest to zgodne z przepisami i rozporządzeniem, bo z tego co wiem, nie ma takiego zapisu - dodaje Sebastian Stepek.

Odwiedziliśmy jedną z palarni, by dowiedzieć się, czy jej właściciele chętnie włączą się do działań i wesprą tarnowskich radnych.

Oczywiście, że tak. Jest to jakaś ciekawa opcja, nie ma tego u nas – w palarni, jakoś dużo, jednakże średnia w Polsce na spożycie kawy to jest ok. 3kg., więc można sobie łatwo policzyć, że w naszym mieście, stutysięcznym produkujemy 300 tys. ton fusów. Coś ciekawego, coś nowego – tym bardziej że kawa jest biodegradowalna i nie powinno być z nią problemu w środowisku - mówi Piotr Baca. 

To, czy działania uda się zrealizować w przyszłym roku zależy od zaangażowania mieszkańców i panujących warunków atmosferycznych, bo śnieg, na ten moment odpuścił.


 

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Tarnowska.tv prowadzonego przez Tarnowskie Media sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe